رییس جمهور عراق: به تنهایی نمی‌توانیم داعش را شکست دهیم

فواد معصوم
Image caption رییس جمهور عراق می‌گوید داعش تسلیحات پیشرفته‌تری نسبت به ارتش دارد

فواد معصوم، رییس جمهوری عراق، هشدار داد که کشورش توان نظامی کافی برای شکست دادن گروه "دولت اسلامی" در اختیار ندارد.

فواد معصوم در نخستین مصاحبه خود از زمان به عهده گرفتن مقام ریاست جمهوری عراق در گفتگویی اختصاصی به بخش عربی "بی بی سی" گفت انتظار دارد که پس از تشکیل دولت تازه به ریاست حیدر العبادی، حمایت خارجی از کشورش برای مواجهه با شبه نظامیان "دولت اسلامی" افزایش یابد.

رییس جمهوری عراق در این گفتگو همچنین برای اولین بار از ایجاد هماهنگی نظامی بین بریتانیا و عراق برای مقابله با گروه "دولت اسلامی" سخن گفت.

به گفته فواد معصوم، "دولت اسلامی" در حال حاضر دارای تسلیحاتی به مراتب پیشرفته‌تر از ارتش عراق است.

این گروه که پیشتر با نام "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) شناخته می‌شد اکنون بر بخش‌های وسیعی از مناطق شمالی و شرقی عراق تسلط دارد.

حملات هوایی آمریکا علیه شبه نظامیان دولت اسلامی در خاک عراق، به گفته فواد معصوم، تاکنون مواضع ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ کرد را تقویت کرده و باعث توقف در پیشروی شبه نظامیان شده است.

دو ماه قبل با حملاتی غافلگیر کننده دولت اسلامی توانست بر موصل، دومین شهر بزرگ عراق و مرکز استان نینوا، تسلط یابد و مناطق زیر نفوذش را گسترش دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شبه نظامیان گروه "دولت اسلامی" در حال حاضر بر مناطق وسیعی از خاک عراق و سوریه تسلط دارند

حملات آمریکا 'کافی نیست'

فواد معصوم یکی از دلایل اصلی پیشروی "دولت اسلامی" را ضعف نظامی ارتش عراق دانست و گفت: "قطعا به کمک های بیشتری نیاز داریم. با توان نظامی فعلی که در اختیار داریم نمی توانیم به پیروزی قاطع علیه داعش برسیم زیرا این یک گروه تروریستی تازه است که از تاکتیک هایی تازه و شاید بی‌سابقه استفاده می‌کند."

فواد معصوم همچنین خواهان تجدید نظر در ترکیب ارتش عراق، تشکیلات و سازمان‌های امنیتی این کشور شد و افزود: "پیش از هر چیز ارتش باید اصول نظامی داشته باشد اما تاکنون چنین اصولی وجود نداشته است."

رییس جمهوری عراق گفت به تاثیرگذاری حملات هوایی آمریکا علیه مواضع دولت اسلامی اعتقاد دارد اما میزان این حملات را برای رسیدن به پیروزی قاطع کافی نمی داند: "به حملات هوایی بیشتری نیاز داریم زیرا داعش تسلیحاتی دارد که نه با سلاح های موجود در دست پیشمرگ های کرد برابر است و نه با سلاح هایی که در اختیار ارتش عراق است."

حق نشر عکس AFP
Image caption رییس جمهور عراق می‌گوید نیروهای پیشمرگ کرد از توان نظامی بالایی در برابر "دولت اسلامی" برخوردار نیستند

فواد معصوم تاکید کرد که اندک پیروزی های اخیر نیروهای عراقی و پیشمرگ های کرد در برابر "دولت اسلامی"، تنها در سایه حملات هوایی آمریکا به دست آمده است.

'نشانه‌های پشتیبانی'

رییس جمهوری عراق در این گفتگو به شکل غیرمستقیم به وعده های پشتیبانی از سوی کشورهای خارجی برای مقابله با دولت اسلامی اشاره کرد که قرار است در پی تشکیل کابینه حیدر عبادی تحقق یابند.

فواد معصوم گفت انتظارش برای افزایش کمک‌ها به عراق بر اساس "ملاقات ها" و نقل قول هایی است که از جانب کشورهای خارجی به او رسیده، اما در این باره به جزییات بیشتری اشاره نکرد.

رییس جمهور عراق تنها با اشاره به "آغاز" پشتیبانی بریتانیا از این عملیات گفت: "در حال حاضر یک فرمانده نظامی بریتانیایی امور هماهنگی و همکاری با ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ در مبارزه با داعش را به عهده دارد."

روز یکشنبه نیز هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق، گفته بود که جهان نمی خواهد شاهد شکست کشورش در ریشه کنی گروه های تروریستی باشد.

زیباری در کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف، در بغداد گفت کشورش از پشتیبانی بین‌المللی نظامی استقبال می‌کند.

فواد معصوم با اشاره به اینکه اکنون عراق بخشی از "ائتلاف" به رهبری آمریکا در مبارزه با گروه دولت اسلامی است گفت: "نقش عراق در این ائتلاف به رهبری آمریکا و با مشارکت ایران و عربستان سعودی برای مقابله با داعش مهم باقی می‌ماند."

مطالب مرتبط