ناتو: نیروهای نظامی روسیه وارد خاک اوکراین شده‌اند

حق نشر عکس Reuters
Image caption ناتو تصاویری ماهواره ای را منتشر کرده و می گوید نیروهای نظامی روسیه در داخل خاک اوکراین وارد شده اند تا از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب اوکراینی حمایت کنند

ناتو تصاویری ماهواره ای را منتشر کرده و می گوید نیروهای نظامی روسیه در داخل خاک اوکراین وارد شده اند تا از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب اوکراینی حمایت کنند. روسیه این ادعا را رد می کند.

در حال حاضر جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی بحران جاری در اوکراین در نیویورک در حال برگزاری است.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهو اوکراین نیز با اعلام لغو سفر خود به ترکیه به دلیل اوضاع بحرانی کشورش، جلسه اضطراری تشکیل داده و گفته که "بخشی از خاک اوکراین به اشغال نیروهای روسی در آمده است."

در طول ۴ ماه درگیری ها در این منطقه دست کم ۲۱۱۹ نفر کشته شده اند.

پیشتر شورای امور امنیتی و دفاعی اوکراین اعلام کرده بود که واحدهای ارتش روسیه در حمایت از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب اوکراینی، شهر مرزی نووازووسک و مناطقی در شرق این کشور را اشغال کرده‌اند.

در اطلاعیه این شورا آمده بود که این شهر در جریان ضد حمله مشترک نیروهای جدایی طلب و واحدهای ارتش روسیه برای جلوگیری از پیشروی نیروهای دولتی در مناطق تحت تصرف جدایی‌طلبان سقوط کرده و عملیات مشترک روسیه و متحدان آن در منطقه ادامه دارد.

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین از ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو گروه ٧ خواسته است "تا زمانی که روسیه نظامیان، تجهیزات نظامی و عوامل خودرا از اوکراین خارج نکرده، دارایی‌ها و اعتبارات مالی آن کشور را مسدود کنند." وی گفته است که "مداخله نظامی روسیه و اشغال خاک اوکراین اینک یک واقعیت عینی است."

خبر اشغال خاک اوکراین توسط نظامیان روس تنها دو روز پس از ملاقات رئیسان جمهوری اوکراین و روسیه در پایتخت بلاروس منتشر می‌شود. انتظار می‌رفت که آن دیدار تنش بین دو کشور را کاهش دهد و زمینه پایان دادن به بحران داخلی اوکراین را فراهم آورد.

در روزهای اخیر، مقامات دولتی اوکراین نسبت به افزایش مداخله نظامی روسیه در جنگ داخلی این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که با پیشروی نیروهای دولتی در باز پس گیری مناطق شرقی این کشور از شبه نظامیان جدایی‌طلب، روسیه به ارسال تجهیزات پیشرفته و اعزام نیرو برای متوقف کردن واحدهای ارتش اوکراین مبادرت کرده است.

مطالب مرتبط