اردوغان به عنوان رئیس جمهور جدید ترکیه سوگند خورد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای اردوغان به مدت پنج سال عهده‌دار ریاست‌جمهوری ترکیه شده است

رجب طیب اردوغان امروز، پنجشنبه 28 اوت در پارلمان ترکیه، در آنکارا، به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور ادای سوگند کرد.

آقای اردوغان اولین فردی است که در انتخابات مستقیم با رای مردم به ریاست‌جمهوری ترکیه می‌رسد و به مدت پنج سال این سمت را به عهده خواهد داشت.

نمایندگان حزب جمهوری خلق، عمده‌ترین حزب مخالف، مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان را در اعتراض ترک کردند. آنها آقای اردوغان را به انحصارگرایی و تمامیت‌خواهی متهم می‌کنند.

رهبران شماری از کشورهای آسیایی، آفریقایی و اروپای شرقی در مراسم تحلیف حاضر بودند اما رهبران قدرت‌های غربی در این مراسم حضور نداشتند و این کشورها تنها نمایندگانی را به این مراسم اعزام کرده بودند.

رجب طیب اردوغان پس از ادای سوگند احمد داوود اوغلو را مامور اداره کابینه کرد. همچنین انتظار می‌رود که آقای داوود اوغلو، که در کابینه آقای اردوغان وزیر خارجه بود، مامور تشکیل کابینه جدید ترکیه شود.

آقای اردوغان در مراسم تحلیف خود وعده داد که 'ترکیه‌ای جدید' بسازد.

او تصریح کرده است که قصد دارد قدرت اجرایی رئیس جمهوری را، که تاکنون بیشتر پستی تشریفاتی بوده، افزایش دهد.

رجب طیب اردوغان پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر از سال ۲۰۰۳ نخست‌‌وزیری ترکیه را بر عهده داشت. آقای اردوغان در عین محبوبیت بالا و پیروزی‌های پیاپی در انتخابات، منتقدان زیادی در ترکیه دارد.

اعتراضات پارک گزی و رسوایی فساد مالی مقام‌های عالی دولتی از جمله جنجال‌های سیاسی عمده‌ای بوده است که آقای اردوغان در کانون آنها قرار داشته است.

مطالب مرتبط