بازداشت دو نظامی روس به ظن قتل یک راننده تاکسی در تاجیکستان

نظامیان روس در تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گفته منابع رسمی، در تاجیکستان حدود 10 هزار نفر از نظامیان روسیه به سر می‌برند

وزارت امور داخله (کشور) تاجیکستان از بازداشت دو نظامی روسیه به ظن قتل یک راننده تاکسی در جنوب شهر دوشنبه خبر داده است.

در وبسایت این نهاد آمده است که این دو نظامی روس در پی عملیات ویژه پلیس بعد از کشف جسد این راننده در یکی از محلات جنوب پایتخت تاجیکستان بازداشت شده‌اند.

پلیس می‌گوید که جسد رحیم‌جان تیشه‌یف، راننده خودروی از نوع “اوپل-آسترا” را روز ۱۹ اوت با نشانه‌های مرگ اجباری در روستای چیم تپه، واقع در نزدیکی یکی از تأسیسات پایگاه نظامی روسیه معروف به "شهرک نظامی" در جنوب شهر دوشنبه، پیدا کرده‌اند.

کارمندان انتظامی هویت این دو نظامی را نیز مشخص کرده و می‌گویند که یکی از آنها به نام ایلدر ساخاپف فرمانده سابق یگان نظامی شماره ۳۱۶۹۱ پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان است.

نام متهم دیگر فئودور بسیمف بوده و او نیز معاون فرمانده گروه این یگان نظامی بوده است. عملیات ویژه پلیس روز ۲۶ اوت سال جاری صورت گرفته است.

پلیس می‌گوید که این دو نظامی روس در بازداشتگاه به سر می‌برند و تحقیق پرونده جنایی در رابطه با این حادثه ادامه‌ دارد.

در همین حال، به گفته پیوندان رحیم‌جان تیشه‌یف، وی مدت طولانی در محلی در نزدیکی تأسیسات پایگاه نظامی روسیه در جنوب شهر دوشنبه مشغول رانندگی بود و معمولا مسافران اصلی او را افسران و سربازان روس تشکیل می‌دادند.

به گفته یکی از برادران آقای تیشه‌یف، یکی از افسران روس برای استفاده از خدمات تاکسی به او بیش از ۱۵۰۰ دلار بدهکار بوده، هرچند تأیید این ادعا به طور مستقل دشوار است.

برادر رحیم‌جان تیشه‌یف افزود که جسد او را در نیمه‌شب ۱۹اوت پیدا کرده‌اند و او به شکل فجیعی به قتل رسیده بود. او می‌گوید که از جمله چهار انگشت برادرش شکسته و با چاقو گردن او بریده شده بود.

مسئولان پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان از ابراز نظر در این باره خودداری می‌کنند. اما گفته می‌شود، این نخستین بار نیست، که نظامیان پایگاه روسیه در تاجیکستان به ارتکاب جرایم مختلف، از جمله قتل متهم می‌شوند.

قتل راننده ای دیگر

در پاییز سال ۲۰۰۹ نیز وزارت کشور/امور داخله تاجیکستان از بازداشت دو تن از نظامیان پایگاه روسیه در این کشور به اتهام قتل یک راننده تاکسی خبر داده بود.

این افراد دمیتریی کوچما و ویاچسلاو چیرنف، دو گروهبان از شهروندان روسیه بودند که در قتل یک راننده تاکسی مظنون دانسته شده بودند. اما تا کنون گزارشی در باره محاکمه و محکومیت این دو نظامی روس در تاجیکستان منتشر نشده است.

بر اساس اطلاع منابع رسمی، در تاجیکستان حدود ۱۰ هزار نظامی در پایگاه نظامی روسیه به سر می‌برند. تأسیسات این پایگاه در شهرهای دوشنبه، کولاب و قرغانتپه واقع است.

با وجود انتقادات گسترده در باره فعالیت پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در پاییز سال ۲۰۱۲ برای تمدید حضور این پایگاه در تاجیکستان برای نزدیک به ۳۰ سال دیگر توافق کردند.

هرچند منابع آگاه می‌گفتند که مقامات تاجیک با شرایط این توافقنامه موافق نیستند و ممکن است به تصویب مجلس نرسد، ولی پارلمان تاجیکستان این سند را یک سال بعد، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در پاییز سال ۲۰۱۳ تصویب کرد.

بر اساس این توافق، نظامیان روس از مصونیت ویژه‌ای برخوردارند و در صورت ارتکاب جرایمی محاکمه و مجازات آنان بر اساس قوانین روسیه صورت می‌گیرد. با توجه به این، تحلیلگران در باره میزان مجازات این افراد ابراز تردید می کنند.

پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان در زمینه لشکر پیاده‌نظام ۲۰۱ اتحاد شوروی که در قلمرو این جمهوری شوروی مستقر بود، تاسیس شده است. این لشکر پس از کسب استقلال تاجیکستان و با امضای موافقتنامه‌ای از سوی رحمان نبی‌اف، رئیس جمهور وقت، به تصرف روسیه درآمد.

روسیه کشورهای آسیای میانه‌، از جمله تاجیکستان را، حوزه تحت نفوذ خود می‌داند و همواره تلاش کرده است حضور نظامی اش را در این منطقه حفظ کند.

مطالب مرتبط