تاکید آمریکا و آلمان بر تشدید تحریم‌های روسیه

حق نشر عکس c
Image caption روسیه خبر اعزام نیرو به داخل خاک اوکراین را تکذیب کرده است

در پی انتشار این خبر که نیروهای روسیه وارد خاک اوکراین شده اند، کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرده است که باراک اوباما و آنگلا مرکل، رهبران آمریکا و آلمان طی یک تماس تلفنی بر تشدید تحریم‌های غرب علیه مسکو تاکید کرده اند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار تصاویر ماهواره ای، اعلام کرده است که نیروهای نظامی روسیه به داخل خاک اوکراین وارد شده اند تا از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب اوکراینی حمایت کنند. روسیه این اتهام را بی‌اساس دانسته است.

اما باراک اوباما روز پنجشنبه دولت روسیه را مسوول خشونت‌ها در شرق اوکراین دانست و هشدار داد که سیاست کرملین، روسیه را به طور فراینده در عرصه بین المللی منزوی خواهد کرد.

او گفت که روسیه از جدایی طلبان شرق اوکراین حمایت نظامی و مالی می کند و به آنها آموزش نظامی داده است.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال، دخالت نظامی غرب برای پایان دادن به بحران اوکراین را رد کرد.

او گفت: "ما دست به اقدام نظامی نمی زنیم که معضل اوکراین را حل و فصل کنیم. کاری که ما می کنیم بسیج کردن جامعه بین المللی است تا بر روسیه فشار وارد کند. به نظر من بسیار مهم است که متوجه باشیم یک راه حل نظامی در این خصوص اتخاذ نخواهد شد."

آقای اوباما افزود: "در نتیجه تحریم هایی که ما، کشورهای اروپایی و هم پیمانان جهانی اما وضع کردیم، روسیه بیش از هر زمانی بعد از جنگ سرد منزوی شده است. سرمایه از این کشور فرار می کند. سرمایه گذاران کنار می کشند و اقتصادش در حال سقوط است. اقدامات مداوم روسیه در اوکراین بیشتر برای خودش تبعات خواهد داشت."

روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی بحران اوکراین یک نشست اضطراری برگزار کرد.

"اشغال خاک اوکراین"

حق نشر عکس Getty
Image caption باراک اوباما گوید به دنبال راه حل دیپلماتیک برای حل و فصل بحران اوکراین است

از سوی دیگر، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز با اعلام لغو سفر خود به ترکیه به دلیل اوضاع بحرانی کشورش، جلسه اضطراری تشکیل داده و گفته که "بخشی از خاک اوکراین به اشغال نیروهای روسی در آمده است."

در طول ۴ ماه درگیری‌ها در این منطقه دست کم ۲۱۱۹ نفر کشته شده اند.

پیشتر شورای امور امنیتی و دفاعی اوکراین اعلام کرده بود که واحدهای ارتش روسیه در حمایت از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب اوکراینی، شهر مرزی نووازووسک و مناطقی در شرق این کشور را اشغال کرده‌اند.

در اطلاعیه این شورا آمده بود که این شهر در جریان ضد حمله مشترک نیروهای جدایی طلب و واحدهای ارتش روسیه برای جلوگیری از پیشروی نیروهای دولتی در مناطق تحت تصرف جدایی‌طلبان سقوط کرده و عملیات مشترک روسیه و متحدان آن در منطقه ادامه دارد.

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین از ایالات متحده، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو گروه ٧ خواسته است "تا زمانی که روسیه نظامیان، تجهیزات نظامی و عوامل خود را از اوکراین خارج نکرده، دارایی‌ها و اعتبارات مالی آن کشور را مسدود کنند."

او گفت: "مداخله نظامی روسیه و اشغال خاک اوکراین اینک یک واقعیت عینی است."

خبر اشغال خاک اوکراین توسط نظامیان روسیه تنها دو روز پس از ملاقات روسای جمهوری اوکراین و روسیه در پایتخت بلاروس منتشر می‌شود. انتظار می‌رفت آن دیدار تنش بین دو کشور را کاهش دهد و زمینه پایان دادن به بحران داخلی اوکراین را فراهم کند.

در روزهای اخیر، مقامات دولتی اوکراین نسبت به افزایش مداخله نظامی روسیه در جنگ داخلی این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که با پیشروی نیروهای دولتی در باز پس گیری مناطق شرقی این کشور از شبه نظامیان جدایی‌طلب، روسیه به ارسال تجهیزات پیشرفته و اعزام نیرو برای متوقف کردن واحدهای ارتش اوکراین مبادرت کرده است.

مطالب مرتبط