ابولا به یک شهر نفتی در جنوب نیجریه گسترش یافت

حق نشر عکس AFP
Image caption بیش از ۲۴۰ کارمند امور بهداشتی در نیجریه به ابولا مبتلا شده اند

نیجریه تایید کرد که نخستین مرگ ناشی از ویروس ابولا در خارج از لاگوس، بزرگترین شهر این کشور، در شهر نفتی پورت هارکورت روی داده است.

فرد درگذشته یک پزشک شاغل در شهر پورت هارکورت بوده که در حال حاضر همسرش در قرنطینه است. همچنین ۷۰ تن دیگر از ساکنان این شهر زیر نظر پزشکان قرار گرفته اند.

بنا به آخرین آمار تاکنون بیش از ۱۵۵۰ تن در جهان در پی ابتلا به ابولا جان خود را از دست داده اند و دست کم ابتلای ۳۰۰۰ تن دیگر به این ویروس تایید شده که عمدتا در گینه، لیبریا، و سیرالئون سکونت دارند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که مجموع شمار حاملان ویروس ابولا به ۲۰ هزار تن برسد.

در یک دستورالعمل که سازمان بهداشت جهانی برای مواجهه با گسترش ابولا منتشر کرده آمده است: "شمار واقعی موارد ابتلا می تواند دو تا چهار برابر بیش از عددی باشد که تاکنون گزارش شده است."

بروس ایلوارد، دستیار مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، به خبرنگاران گفته است که امکان ابتلای ۲۰ هزار تن به ابولا "دور از انتظار" بوده است.

به گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی، "این آمار به معنای آن نیست که انتظار داریم ۲۰ هزار تن مبتلا شده باشند اما باید سیستمی داشته باشیم که در صورت نیاز بتوانیم با ارقامی این چنین مواجه شویم."

همزمان با تلاش سازمان های پزشکی برای مقابله با ابولا، شیوع بی سابقه این بیماری در برخی کشورهای غرب آفریقا از کنترل خارج شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب آفریقا می گوید پیش از انتشار هرگونه نتیجه مربوط به مقابله با ابولا، احتمالا شمار مبتلایان همچنان افزایش می یابد و از همین حالا اغلب مراکز درمانی با تمام ظرفیت در حال کار هستند.

وزیران بهداشت کشورهای غرب آفریقا در غنا گرد آمده اند تا درباره شیوه های مقابله با شیوع بیماری مرگبار ابولا در جهان تبادل نظر کنند.

آزمایش واکسن

در همین حالا یک کنسرسیوم بهداشتی بین المللی گفته است پس از آزمایش واکسن های ابولا در گامبیا و مالی، کار آزمایش این واکسن ها روی داوطلبانی در بریتانیا از ماه سپتامبر آغاز می شود.

ابولا از طریق یک مرد لیبریایی– آمریکایی به نام پاتریک سایر که پیش از مرگش به لاگوس سفر کرد وارد نیجریه شد.

به گفته وزیر بهداشت نیجریه، یکی از افرادی که با آن مرد در لاگوس در تماس بوده سپس به پورت هارکورت رفته و در آنجا به یک مرکز درمانی مراجعه می کند.

وزیر بهداشت نیجریه می گوید در حالی که مرد مراجعه کننده به مرکز درمانی پورت هارکورت پس از مدتی درمان و مرخص می شود پزشکی که با او در ارتباط بوده به سبب ابتلا به ابولا درگذشته است.

این پزشک نیجریه ای روز جمعه درگذشت اما نتیجه آزمایش هایی که مرگ او با ابولا را تایید می کند روز پنجشنبه منتشر شد.

تعطیلی مدارس در نیجریه

بیش از ۲۴۰ کارمند امور بهداشتی در نیجریه به ابولا مبتلا شده اند و سازمان بهداشت جهانی این رقم را "بی سابقه" می داند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید در اغلب این موارد پوشش های محافظ، ماسک های صورت و حتی دستکش های پلاستیکی مانع از ابتلای افراد به ابولا نشده اند.

پزشک نیجریه ای که امروز خبر مرگش منتشر شد ششمین فردی است که بر اثر ابتلا به ابولا در پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا جانش را از دست می دهد.

با هدف پیشگیری از گسترش ابولا، نیجریه روز چهارشنبه همه مدارس را تا ۱۳ اکتبر تعطیل کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption خفاش های میوه خوار میزبان اصلی ویروس ابولا هستند اما خود این جانوران علایم بیماری را نشان نمی دهند

مطالب مرتبط