جان کری از ایران خواست شهروندان آمریکایی را آزاد کند

حق نشر عکس Reuters

جان کری از ایران خواسته سه شهروند ایرانی آمریکایی را که در ایران زندانی هستند را آزاد کند.

وزیر خارجه آمریکا از امیررضا حکمتی، سعید عابدینی و جیسون رضائیان به عنوان کسانی نام برده که به گفته او بی‌گناه زندانی شده‌اند.

امیررضا حکمتی از نیروهای دریایی ارتش ایالات متحده آمریکا بوده که در همین ماه، یعنی ماه اوت سه سال پیش در ایران و به اتهام جاسوسی دستگیر شد.

آقای کری اتهام جاسوسی آقای حکمتی را "بی‌اساس" خوانده و گفته او برای دیدار با خانواده‌اش به ایران رفته بوده است.

وزیر خارجه آمریکا گفته "امیررضا حکمتی سال‌ها از خانواده دور بوده و در زمانی که خانواده به او احتیاج داشته‌اند برای دیدار آنها به ایران بازگشته است."

سعید عابدینی، شخص دیگری که وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی او شده، یک کشیش ایرانی آمریکایی است که دو سال پیش در اواخر تابستان، هنگام دیدار از ایران دستگیر شد.

آقای کری گفته سعید عابدینی به دلیل اعتقادات مذهبی بازداشت شده است.

جیسون رضاییان هم خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران است که ۲۲ ژوئیه امسال به همراه همسر و دو همکار دیگرش توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شد.

آقای کری سال گذشته هم در همین روز خواستار آزادی شهروندان ایرانی آمریکایی زندانی در ایران شده بود. بیشتر اینجا بخوانید.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از ایران خواسته برای پیدا کردن رابرت لوینسون که هفت سال پیش در سفر به جزیره کیش گم شد، با واشنگتن همکاری کند.

رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی است که گفته می‌شود هفت سال پیش در مارس ۲۰۰۷، اسفند ۱۳۸۶، در جزیره کیش ناپدید شده است.

اگر چه در هفت سال گذشته دولت آمریکا بارها بر "در استخدام نبودن" آقای لوینسون توسط اف.بی.آی یا سرویس‌های امنیتی این کشور تاکید کرده است اما زمستان گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی ادعا کرد آقای لوینسون طی یک ماموریت تایید نشده برای جمع آوری اطلاعات در ایران بوده که فاش شدن آن باعث "تلاطم شدید" در داخل سیا شده بوده است.

این خبرگزاری ادعا کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دو و نیم میلیون دلار به خانواده لوینسون داده تا مانع شکایت علنی آنها شود و همچنین ۱۰ تحلیل‌گر کهنه کار خود را تنبیه کرده است.

ایران همواره ادعا کرده است که از سرنوشت آقای لوینسون خبری ندارد.

آقای کری در حالی خواستار آزادی این سه شهروند ایرانی آمریکایی در ایران شده که امروز هم‌زمان آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع کرده است.

مطالب مرتبط