انتشار ویدیوی 'بریده شدن سر یک مرد کرد' توسط پیکارجویان دولت اسلامی

Image caption ویدیوی تازه گروه دولت اسلامی هشداری به رهبران کرد عراق است

گروه دولت اسلامی ویدیویی را منتشر کرده که حاوی صحنه بریده شدن سر مردیست که به گفته این گروه از نیروهای پیشمرگه کرد عراق بوده است.

به نظر می رسد که این فرد در درگیری‌های شمال عراق به اسارت پیکارجویان دولت اسلامی درآمده باشد. ویدیوی منتشر شده حاکیست که سر این مرد در برابر مسجدی در شهر موصل بریده می شود.

در این ویدیو همچنین چندین مرد دیگر که گفته می شود از اعضای نیروهای پیشمرگه هستند در حالی که لباس نارنجی رنگ به تن دارند، به نمایش گذاشته شده اند.

گروه دولت اسلامی (داعش سابق) در پیام ویدیویی تازه خود هشدار می دهد که اگر رهبران کردهای عراق به حمایت از آمریکا ادامه بدهند این اسیران نیز کشته خواهند شد.

نیروهای پیشمرگه، شبه نظامیان کرد شمال عراق هستند که در هفته‌های اخیر سرگرم جنگ با نیروهای دولت اسلامی بوده اند. این گروه هم اکنون بخش‌های وسیعی از شمال عراق را تصرف کرده است.

گروه دولت اسلامی که کنترل بخش‌های زیادی از خاک سوریه را هم در اختیار دارد، روز چهارشنبه (۲۰ اوت) فیلمی از بریدن سر جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی، را منتشر کرد که با محکومیت گسترده جهانی مواجه شد.

این گروه اعلام کرده بود که خبرنگار آمریکایی را به تلافی حملات هوایی ارتش آمریکا به مواضعش در عراق کشته است.

گزینه های نظامی آمریکا

Image caption گروه دولت اسلامی می گوید اگر رهبران کرد عراق تغییر موضع ندهند، این اسیران را هم خواهد کشت

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه اعلام کرد که از چاک هیگل، وزیر دفاعش خواسته است که برای مقابله با گروه دولت اسلامی در سوریه، گزینه‌های متعددی را آماده کند.

او در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده قصد ندارد به تنهایی دست به یک عملیات نظامی گسترده و همه جانبه علیه پیکارجویان دولت اسلامی بزند.

به گفته باراک اوباما، مقابله با این گروه نیازمند یک استراتژی‌ منطقه ایست.

ارتش آمریکا مدتی است مواضع و نیروهای داعش در عراق را هدف حملات هوایی قرار داده است اما واشنگتن در نظر دارد که دامنه این حملات را به خاک سوریه نیز گسترش بدهد.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا گفت که برخلاف آن چه در برخی رسانه‌ها گزارش شده است، دولتش هنوز برای گسترش دامنه حملات هوایی یک استراتژی مشخص و نهایی ندارد.

گزارش‌ها حاکیست که پروازهای شناسایی هواپیماهای آمریکایی بر فراز خاک سوریه آغاز شده است اما هنوز روشن نیست که باراک اوباما چه زمانی فرمان آغاز حملات احتمالی به پیکارجویان دولت اسلامی را صادر خواهد کرد.

Image caption اوباما: گروه دولت اسلامی ایدئولوژی‌ای به غیر از خشونت، هرج و مرج و کشتار ندارد

باراک اوباما که روز پنجشنبه در کنفراس خبری کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می کرد گفت که هدف اصلی عملیات هوایی محدود علیه نیروهای دولت اسلامی در عراق، محافظت از پرسنل دولت آمریکا در عراق بوده است.

او بار دیگر بر تشکیل یک دولت متحد و فراگیر در بغداد تاکید کرد و تحقق این امر را یکی از شرایط اصلی مقابله موثر با پیکارجویان دانست.

آقای اوباما گروه دولت اسلامی را خطری قریب الوقوع برای مردم عراق و منطقه دانست و گفت که همکاری کشورهای منطقه برای مبارزه موثر با این گروه ضرورت دارد.

او گفت که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به زودی برای رایزنی‌های دیپلماتیک عازم خاورمیانه خواهد شد.

باراک اوباما با رد همکاری احتمالی با حکومت بشار اسد برای مقابله با پیکارجویان دولت اسلامی گفت که بشار اسد مشروعیتش را از دست داده است و قادر نیست که صلح و آرامش را در سوریه برقرار کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که گروه دولت اسلامی ایدئولوژی‌ای به غیر از خشونت، هرج و مرج و کشتار ندارد.

کشتار تازه

فعالان سوری اعلام کرده اند که شبه نظامیان گروه دولت اسلامی ده‌ها سرباز سوری را اعدام کرده‌اند.

حق نشر عکس non
Image caption شبه نظامیان گروه دولت اسلامی ده‌ها سرباز سوری را اعدام کرده‌اند

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای گروه دولت اسلامی پس از یورش به کلیک پایگاه هوایی 'طبقه' و تصرف آن، سربازانی را که قصد داشتند به استان حماه بگریزند، به اسارت گرفتند و اعدام کردند.

حساب‌های توییتر هواداران دولت اسلامی از کشته شدن ۲۰۰ نفر می‌گویند و عکس‌ها و ویدئوهایی منتشر کرده‌اند که می‌گویند به این واقعه مربوط است.

در عکس‌ها بیش از صد مرد دیده می‌شوند که تنها لباس زیر به تن دارند و در بیابان به محل اعدامشان هدایت می‌شوند.

در ویدئویی هم که به نظر می‌رسد به این واقعه مرتبط باشد پیکارجویان فریاد می‌زنند: "دولت اسلام، برگشتی در کار نیست."

پایگاه هوایی 'طبقه' در نزدیکی شهر رقه، از مراکز قدرت دولت اسلامی، پس از هفته‌ها درگیری شدید به دست شبه‌نظامیان این گروه افتاد.

رئیس سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است که حدود ۱۴۰۰ نفر در این پایگاه حضور داشتند که حدود ۷۰۰ نفر از آنها موفق به فرار شدند.

تصور می‌شود به غیر از آنها و کسانی که اعدام شده‌اند، حدود ۵۰۰ نفر همچنان فراری هستند.

سازمان ملل متحد پیشتر در گزارشی گفت که شبه‌نظامیان دولت اسلامی در ابعاد وسیع دست به اقدامات قساوت‌آمیزی می‌زنند که می‌توان آنها را جنایت جنگی تلقی کرد.

مطالب مرتبط