فدریکا موگرینی جانشین کاترین اشتون شد

حق نشر عکس AP
Image caption نخست‌وزیر ایتالیا برای انتخاب خانم موگرینی رایزنی گسترده‌ای کرده بود

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی را جانشین کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کرده‌اند.

خانم وگرینی، ۴۱ ساله، از ماه فوریه (هفت ماه اخیر) وزیر امور خارجه ایتالیا بوده است.

اعضای اتحادیه اروپا روز شنبه، ۳۰ اوت، در نشست خود در بروکسل دونالد توسک را هم به عنوان رئیس شورای اروپا انتخاب کردند. او هم‌اکنون نخست‌وزیر لهستان است.

ماه میلادی گذشته اعضای اتحادیه اروپا نتوانستند بر سر انتخاب خانم موگرینی به عنوان جانشین خانم اشتون به توافق برسند. مخالفان انتصاب او می‌گفتند که این سیاستمدار ایتالیایی کم‌تجربه است و نسبت به روسیه مواضع نرمی دارد.

اما نخست‌وزیر ایتالیا برای انتخاب خانم موگرینی رایزنی گسترده‌ای کرد و مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا پیش از آغاز نشست بروکسل به گرمی از خانم موگرینی تعریف کرد و خود را یکی از "طرفداران" این سیاستمدار خواند.

هرمان ون رمپوی، رئیس کنونی شورای اروپا خبر انتصاب‌های جدید را در توییتر اعلام کرد.

این دو نفر از اواخر سال جاری میلادی فعالیت‌هایشان را در سمت‌های جدید خود در اتحادیه اروپا آغاز خواهند کرد.

کاترین اشتون، سیاستمدار بریتانیایی، فعالیت خود را به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز کرد و دوره فعالیتش در این سمت در ماه اکتبر به پایان می‌رسد. او رئیس هیات مذاکره‌کننده ۱+۵ در گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران است.

طبق آخرین توافق مذاکره‌کنندگان ایران و ۱+۵ مهلت دو طرف برای رسیدن به توافق تا ۲۴ نوامبر تمدید شده است و انتظار می‌رود در دور آتی مذاکرات هم خانم اشتون همچنان هدایت گروه مذاکره‌کننده ۱+۵ را به عهده داشته باشد.

کاترین اشتون روز دوشنبه آینده در بروکسل با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد.

مطالب مرتبط