کمک هوایی آمریکا به آمرلی هم زمان با بمباران مواضع گروه دولت اسلامی

حق نشر عکس AFP
Image caption اقلیت ترکمان در آمرلی تحت محاصره قرار دارند

هم زمان با عملیات ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه کرد برای شکستن محاصره شهر آمرلی، آمریکا از پرتاب هوایی محموله های بشردوستانه برای مردم آمرلی و بمباران مواضع شبه نظامیان دولت اسلامی خبر داده است.

وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) می گوید در پی درخواست دولت عراق، از طریق هوا برای مردم در شهر آمرلی کمک‌های بشردوستانه پرتاب کرده است.

بنا بر بیانیه پنتاگون، هواپیماهای استرالیا، فرانسه و بریتانیا نیز در این عملیات امدادی شرکت داشته اند.

پیشتر، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پنج حمله هوایی در حوالی سد موصل انجام داده است.

این حملات با هدف پشتیبانی از عملیات گسترده نیروهای عراقی علیه شبه نظامیان دولت اسلامی انجام شده است.

بنا بر بیانیه سنتکام، هواپیماهای جنگنده و هواپیماهای بدون سرنشین پنج هدف را بمباران کرده اند.

این در حالیست که ارتش عراق با پشتیبانی گروه‌های مسلح شیعه و کرد به حمله‌ای گسترده دست زده است تا به محاصره شهر آمرلی توسط شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی پایان دهد.

حدود دو ماه است که ۱۵ هزار نفر از اعضای اقلیت ترکمان که از مسلمانان شیعه هستند، در آمرلی تحت محاصره قرار دارند.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده می گوید در تازه‌ترین حملاتش، نفربرهای زرهی شبه نظامیان و مواضع نیروهای دولت اسلامی را هدف قرار داده و به یکی از ساختمان‌های این گروه نیز خسارات جدی وارد کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption شبه نظامیان داعش بخش های وسیعی از عراق و سوریه را در کنترل خود دارند

آمریکا می گوید که تا کنون در عراق به ۱۱۵ حمله هوایی علیه گروه دولت اسلامی دست زده است.

با وجود ادامه حملات هوایی در عراق، آمریکا تا کنون در داخل خاک سوریه علیه مواضع گروه دولت اسلامی اقدامی نکرده است، هرچند باراک اوباما اخیرا از ارتش آمریکا خواسته است که تمام گزینه های لازم برای گسترش احتمالی دامنه حملات به قلمروی سوریه را آماده کند.

عملیات ارتش عراق و کردها

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در سلیمانیه می‌گوید که شهر آمرلی بیش از ۷۰ روز است که در محاصره نیروهای گروه دولت اسلامی بوده و در این مدت، امدادرسانان تنها چند بار از راه هوایی به این شهر کمک‌های غذایی و بهداشتی رسانده‌اند.

منابع خبری در شهر طوز خورماتو در نزدیکی آمرلی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ارتش و نیروهای پشتیبان آن از شمال و جنوب دست به حمله زده‌اند.

هفته گذشته سازمان ملل متحد خواهان توقف کشتار در آمرلی شده بود.

اعضای گروه دولت اسلامی، ترکمان‌های شیعه را مرتد حساب می‌کنند.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در اربیل می‌گوید که نظامیان عراق از دو جبهه در منطقه صلاح‌الدین در شمال عراق دست به حمله زده‌اند.

گفته شده است که نیروهای پیشمرگ کرد هم در غرب طوز خورماتو هستند که در حدود شمالی آمرلی است و واحدهای ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه از سمت جنوب در حال نزدیک شدن به آمرلی هستند.

به نقل از منابع نزدیک به ارتش عراق گزارش شده است که شکست محاصره آمرلی تنها هدف این عملیات نیست، بلکه نیروهای نظامی در پی باز کردن دوباره جاده‌ای هستند که بغداد را به شمال عراق وصل می‌کند.

نیروهای گروه دولت اسلامی این جاده را مسدود کرده‌اند.

مطالب مرتبط