دو کشته و ٤٠٠ مجروح در درگیریهای معترضین و پلیس پاکستان

حق نشر عکس AFP

درگیری میان پلیس و معترضان خواهان استعفای نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، تا کنون دو کشته و ٤٠٠ نفر مجروح بر جای گذاشته است.

گزارش شده است که حد اقل ٢٦ نفر از مجروحان ماموران پلیس بوده اند.

به گفته منابع بیمارستانی در اسلام آباد، یکی از کشته شدگان که نوید رزاق نام دارد، در اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده است.

پلیس اسلام آباد پس از ناآرامیهای شب گذشته، امروز (یکشنبه صبح) برای متفرق کردن تظاهر کنندگان در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر از گاز اشک آور استفاده کرده است.

خالد ختک، رییس پلیس اسلام آباد گفته است که نزدیک به ١٠٠ نفر که تلاش کرده بودند به سمت اقامتگاه رسمی نخست وزیر حرکت کنند، بازداشت شده اند.

او به بی بی سی گفت تعداد زیادی از بازداشت شدگان به سلاح سرد، از جمله تبر و چکش مسلح بودند.

طرفداران عمران خان رهبر حزب 'تحریک انصاف' و طاهر القادری رهبر حزب 'عوامی تحریک' در طول دو هفته گذشته در اعتراض به نخست وزیر در اسلام آباد تحصن کرده اند.

آنها خواستار استعفای نواز شریف به دلیل "فساد و تقلب انتخاباتی" هستند اما نخست وزیر ادعاهای فساد را رد کرده است.

در تصاویر تلویزیونی از درگیری‌های اسلام‌آباد، ماموران پلیس در حال شلیک گلوله های گاز اشک‌آور دیده می شوند و تظاهرکنندگان هم که برخی از آنها چماق به دست دارند، به سمت پلیس سنگ می‌اندازند.

با این حال، طاهر القادری به بی بی سی گفته است معترضان چیزی به عنوان سلاح به همراه نداشته اند و گفته اقدام پلیس به معنای حمله دولت به شهروندان خودش است.

ژنرال راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان، روز جمعه گذشته خواستار وساطت میان طرفین اختلاف شده بود که مورد استقبال وزیر دفاع آن کشور قرار گرفت.

تعداد زیادی از معترضانی که در طی دو هفته گذشته در خیابانهای اسلام آباد تجمع کرده اند، از شهر لاهور به پایتخت پاکستان رفته اند.

آنها گفته بودند تا استعفای نواز شریف، خیابانهای شهر را ترک نخواهند کرد و تجمع اعتراضی آنها تا دیروز تجمعی صلح آمیز بوده است.

مطالب مرتبط