طرح دولت بریتانیا برای 'ممنوع‌الورود کردن اسلام‌گرایان تندرو'

حق نشر عکس Reuters

دولت بریتانیا در حال بررسی طرح‌هایی است که می‌تواند شهروندان این کشور را که برای گروه‌های اسلام‌گرای افراطی در عراق و سوریه می‌جنگند برای مدتی ممنوع‌الورود کند.

با وجود این، بی‌بی‌سی دریافته است که این افراد بر اساس طرح تازه دولت همچنان می‌توانند تابعیت بریتانیایی خود را همچنان حفظ کنند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، برای مقابله با خطراتی که از جانب شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی'، بریتانیا را تهدید می‌کند، طرح‌هایی را در نظر گرفته که هنوز در حال بررسی است.

قرار است آقای کامرون فردا، دوشنبه اول سپتامبر (۱۰ شهریور) این طرح را با نمایندگان پارلمان درمیان بگذارد.

تخمین زده می‌شود که حدود ۵۰۰ شهروند بریتانیایی برای شرکت در جنگ علیه نیروهای دولتی سوریه به این کشور رفته‌اند گرچه به گفته مقامات بریتانیایی شمار دقیق آن ها هنوز معلوم نشده است.

ام‌آی۵ تجسس در مورد شهروندان بریتانیایی را که در عملیات تروریستی در سوریه شرکت دارند در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

روز جمعه، ۲۹ اوت دولت بریتانیا اعلام کرد که به دلیل رویدادهایی که در عراق و سوریه در جریان است، سطح هشدار امنیتی در این کشور به مرحله "شدید" رسیده که در آن احتمال "حملات تروریستی" زیاد است.

طی بیش از یک دهه اخیر و به دنبال حملات ۱۱ سپتامبر به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک، قوانینی تحت عنوان "مبارزه با تروریسم" در کشورهای مختلف، از جمله آمریکا و بریتانیا تصویب شده است که اختیارات ویژ‌ه‌ای به دولت‌ها می‌دهد.

اما به گفته یکی از رهبران پیشین حزب لیبرال دموکرات ممانعت از ورود اتباع بریتانیایی به این کشور احتمالا غیرقانونی به شمار خواهد آمد و ممکن است دادگاه‌های بریتانیا چنین قوانینی را نپذیرند.

مطالب مرتبط