اسرائیل ۴۰۰ هکتار زمین فلسطینی‌ها را برای شهرک‌سازی مصادره می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانه‌های پیش‌ساخته در مجتمع شهرکی عتصیون در حومه بیت‌لحم

اسرائیل اعلام کرده است که قصد دارد ۴۰۰ هکتار (چهار میلیون متر مربع) از سرزمین‌های فلسطینی در بخش اشغالی کرانه باختری را مصادره کند.

شهرداری این منطقه که توسط ارتش اداره می‌شود گفته است که زمین‌های مجتمع شهرکی عتصیون در حومه بیت‌لحم را "ملک دولتی" اعلام می‌کند.

رادیو اسرائیل این تصمیم را واکنشی به ربودن و کشتن سه نوجوان اسرائیلی در ماه ژوئن خوانده است. اما در اطلاعیه‌ای که ارتش اسرائیل منتشر کرده اشاره‌ای به دلیل این اقدام نشده است.

طرح ساخت‌وساز در یک شهرک بزرگ این منطقه ابتدا در سال ۲۰۰۰ مطرح شد. تا این که سال گذشته میلادی دولت اسرائیل ساخت هزار واحد مسکونی در این شهرک را به مناقصه گذاشت.

گروه حقوق بشری "اینک صلح" در اسرائیل که مخالف شهرک‌سازی در کرانه باختری است این اقدام را "بزرگ‌ترین غصب زمین‌ توسط اسرائیلی‌ها" در سی سال گذشته خوانده است.

به گفته یک مقام محلی فلسطینی نیمی از این زمین‌ها مزارع زیتون فلسطینی‌هاست.

نبیل ابوردینه، سخنگوی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درکرانه باختری گفت این اقدام اسرائیل باعث بی‌ثباتی بیشتر و پیچیده‌تر شدن موقعیت بعد از جنگ غزه خواهد شد.

شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق اشغالی انتقاد شدید جامعه بین‌الملل و حتی متحدان اسرائیل را در پی داشته که آن را مانعی بر سر پیشرفت مذاکرات صلح خاور میانه می‌دانند.

مطالب مرتبط