فیلیپین از نجات صلحبانانش در جولان سوریه خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption صلحبانان زیادی از کشورهای مختلف در بلندی های جولان مستقرند

ارتش فیلیپین می گوید تمام ۷۵ صلحبان این کشور که در بلندی‌های جولان سوریه هدف حملات شورشیان قرار گرفته و در محاصره آنها بودند، به سلامت از معرکه بیرون آمده اند.

سرهنگ دوم رومان زاگلا، سخنگوی ارتش، گفته است: "همگی (صلحبانان) در شرایط امنی بسر می برند. ما پایگاه (سابق) را ترک کرده ایم و تمام تسلیحات را هم آورده ایم."

صلحبانان فیلیپینی در دو ناحیه مجزا واقع در بخشی از بلندی‌های جولان که همچنان در کنترل سوریه است در محاصره شورشیان بودند و با آنها درگیر شده بودند.

گفته می شود پس از حدود هفت ساعت تحت محاصره بودن، این نیروهای بین المللی سرانجام با استفاده از تاریکی شب پایگاه‌های خود را ترک کرده و به نقاط امن تر نقل مکان کرده اند.

پیکارجویان مخالف بشار اسد از جمله نیروهای گروه اسلامگرای جبهه نصرت اخیرا در ناحیه جولان پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته اند.

حداقل ۴۴ صلحبان اهل فیجی سازمان ملل متحد در جولان همچنان در اسارت پیکارجویان قرار دارند. سازمان ملل گفته است که از هیچ اقدامی برای آزادی صلحبانان فروگذار نمی‌کند.

هفته گذشته شماری از شبه‌نظامیان مخالف بشار اسد پس از درگیری با ارتش سوریه در بلندی‌های جولان توانستند کنترل گذرگاه استراتژیک قنیطره را در دست بگیرند.

صلحبانان سازمان ملل سالهاست که در بلندی‌های جولان مستقر بوده اند تا بر آتش بس بین سوریه و اسرائیل نظارت داشته باشند.

اسرائیل در پی جنگ شش روزه ۱۹۶۷ با اعراب بخش‌های وسیعی از بلندی‌های جولان را اشغال کرد و تلاش‌های بعدی سوریه برای بازپس‌گیری این منطقه به نتیجه نرسید و بخش اعظم آن هم اکنون تحت کنترل اسرائیل باقی ماند.

مطالب مرتبط