اتحادیه اروپا به روسیه ضرب الاجل یک هفته‌ای داد

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهوری اوکراین: نقطه غیر قابل بازگشت جنگ تمام عیار است

اتحادیه اروپا به روسیه هشدار داده است که اگر تا حداکثر یک هفته دیگر در اقدامات نظامی خود در شرق اوکراین تجدید نظر نکند با دور تازه تحریم های اروپا مواجه خواهد شد.

هرمن ون رومپوی که ریاست شورای اروپایی، از ارکان اجرایی اتحادیه اروپا را برعهده دارد این خبر را یکشنبه در بروکسل در مقر این اتحادیه اعلام کرد.

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز شنبه (۳۰ اوت) در پایتخت دور هم جمع شدند و محور نشست آن ها بحران اوکراین و چگونگی واکنش به اقدامات نظامی روسیه بود.

در پی این نشست، از کمیسیون اروپا خواسته شده است که هرچه سریع تر اقدامات مقدماتی برای دور تازه تحریم ها را انجام بدهد و پیشنهادات خود را در ظرف یک هفته به دولت های اروپایی ارائه کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز گفته است در صورتی که روسیه طی مهلت تعیین شده در سیاستش تجدید نظر نکند یا اوضاع در اوکراین وخیم تر شود، اتحادیه اروپا تحریم های بیشتری را به تصویب خواهد رساند.

اتحادیه اروپا و آمریکا تا به حال تعداد زیادی از شرکت‌ها و مقام‌های روسیه را در کنار رهبران جدایی طلب در اوکراین تحریم کرده اند. روسیه این تحریم ها را بی فایده می داند.

هشدار درباره جنگ تمام عیار

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز در اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل حضور داشت. او هشدار داد که کشورش به 'نقطه غیرقابل بازگشت' جنگ تمام عیار با روسیه نزدیک شده است.

رئیس جمهوری اوکراین گفت رهبران اتحادیه اروپا موافقت کرده اند که وضع تحریم‌های بیشتری را علیه مسکو بررسی کنند.

کاترین اشتون، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز که در این نشست حضور داشت از 'تجاوز نظامی مستقیم' روسیه به شرق اوکراین عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

این در حالیست که روسیه اعزام نیرو و تانک به شرق اوکراین برای کمک اضطراری به شورشیان جدایی طلب روس تبار را قویا رد می کند.

اما پترو پروشنکو در بروکسل گفت که کشورش قربانی 'تجاوز نظامی و تروریسم' شده است.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: "فکر می کنم ما به نقطه غیرقابل بازگشت بسیار نزدیک شده ایم. نقطه غیر قابل بازگشت جنگ تمام عیار است."

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای اوکراینی در حال عقب نشینی از بخش هایی از شرق این کشور هستند

او افزود: "هرگونه اقدام تهاجمی که روسیه انجام دهد نقطه غیرقابل بازگشت خواهد بود و به همین خاطر است که ما سخت تلاش می کنیم آن را متوقف کنیم."

آقای پروشنکو همچنین گفت دور تازه‌ای از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه در دست بررسی است و به اجرا گذاشته شدن این تحریم ها به موفقیت طرح صلح پیشنهادی این اتحادیه بستگی خواهد داشت.

او ابراز امیدواری کرد که بتواند پیش نویس این طرح را هفته آینده منتشر کند.

رئیس جمهوری اوکراین گفت که روز دوشنبه در نشست یک 'گروه تماس' که شامل اوکراین، روسیه، بلاروس و سازمان امنیت و همکاری اروپاست پیشنهاد آتش بس تازه‌ای مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

کاترین اشتون هم روز شنبه در اجلاس بروکسل خواهان حمایت نظامی اتحادیه اروپا از اوکراین شد.

او گفت: "امروز اوکراین از طرف همه اروپا می جنگد."

دیوید کامرون، نخست وزیربریتانیا، هم گفت اتحادیه اروپا در حال حاضر با وضعیت "غیرقابل قبول" حضور نیروهای روسیه در اوکراین مواجه است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، نیز هشدار داد مساله اوکراین بزرگ‌ترین بحرانی است که اروپا از زمان پایان جنگ سرد با آن رو به رو شده است. او گفت که اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، باید تحریم‌های بیشتری باید علیه روسیه در نظر گرفته شود.

اختلافات داخلی

با وجود تعیین مهلت یک هفته ای برای روسیه، هنوز روشن نیست که اعضای اتحادیه اروپا بتوانند به راحتی تحریم های گسترده ای را علیه روسیه وضع کنند.

کریس موریس، خبرنگار بی‌بی سی در بروکسل، می گوید اعضای اتحادیه اروپا در قبال چگونگی واکنش در برابر روسیه دچار اختلاف هستند.

الکساندر استاب، نخست وزیر فنلاند، ضمن ابراز تردید درباره موثر بودن تحریم‌ها بر روسیه گفته است: "ما باید به آتش بس و یک طرح صلح دست پیدا کنیم."

فدریکا موگرینی، جانشین کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گزینه نظامی برای حل بحران در اوکراین را رد کرده و گفته است که هم زمان با بررسی تحریم ها، اتحادیه اروپا باید در مسیر دیپلماتیک تلاش کند.

بنا بر گزارش ها، نیروهای دولت اوکراین که در هفته‌های گذشته در شرق این کشور به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کرده بودند هم اکنون در شرایط دشواری بسر می برند.

حق نشر عکس
Image caption روسیه می گوید تجهیزات نظامی در اختیار جدایی طلبان قرار نمی دهد

یک سخنگوی ارتش اوکراین گفته است که تانک‌های روسیه به شهر نووسویتلیوکا در نزدیکی لوهانسک حمله کرده اند و "تقریبا تمام خانه‌ها را نابود کردند."

آندری لیسنکو گفت که به سربازان اوکراینی دستور داده شده است از نووسویتلیوکا عقب نشینی کنند.

بنا بر گزارش ها، ارتش اوکراین همچنین تلاش می کند از ایلووایسک، واقع در منطقه دونتسک، عقب نشینی کنند. این ناحیه به محاصره شبه نظامیان طرفدار روسیه درآمده است.

انتشار گزارش‌هایی مبنی بر ورود نیروهای نظامی روسیه به خاک اوکراین و همکاری آنها با جدایی‌طلبان در شرق این کشور با واکنش تند سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مواجه شده است.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، پیشتر گفته بود که این سازمان درخواست پیوستن اوکراین به ناتو را بررسی خواهد کرد.

سخنان آقای راسموسن ساعاتی پس از آن ایراد شد که روز جمعه (۲۹ اوت) آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین از تلاش دولت این کشور برای پیوستن به ناتو خبر داد و گفت از پارلمان خواهد خواست زمینه این اقدام را فراهم کند.

آقای یاتسنیوک گفت که دولت لایحه‌ای را به نمایندگان مجلس ارائه می‌کند که بر اساس آن موضع بی‌طرف اوکراین در رقابت روسیه و غرب تغییر می کند.

ناتو، به تازگی تصاویری را منتشر کرد که به گفته این سازمان، سربازان روسی را در خاک اوکراین نشان می‌دهد.

ناتو می‌گوید که بیش از ۱۰۰۰ سرباز روسیه در عملیات نظامی در خاک اوکراین شرکت دارند. روسیه اعزام ارتشیان خود به اوکراین را رد می کند.

طرح اتهامات علیه روسیه زمانی بالا گرفت که شورشیان طرفدار این کشور مناطقی را در شرق اوکراین تسخیر کردند.

سازمان ملل در آخرین گزارش خود می‌گوید که از اواسط ماه آوریل تا ۲۷ اوت ۲۶۰۰ نفر در درگیری‌های شرق اوکراین کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط