با رای آری، مرزهای اسکاتلند چه تغییری می‌کند؟

حق نشر عکس BBC World Service

در حالیکه مردم اسکاتلند رای خود برای همه پرسی استقلال بررسی می کنند، سوال های خود را درباره مسائل متنوع نیز مطرح می کنند.

در این مجموعه سعی داریم با استفاده از آمار، تحلیل و نظرات کارشناسی ، برخی از پاسخ های ممکن را ارائه کنیم.

در این بخش، به بررسی مرز احتمالی میان بریتانیا و اسکاتلند در صورت رای "آری" می پردازیم.

آیا مرز بین اسکاتلند مستقل و انگلیس کنترل خواهد شد؟

چشم انداز کنترل مرز اسکاتلند و انگلیس یکی از جنجالی ترین موضوعاتی است که توسط طرفداران اتحاد مطرح شده است.

در واقعیت، عملاً تصور برج نگهبانی و سیم خاردار غیر ممکن است اما حامیان رای "نه" ادعا می کنند که نگرانی درباره مرزها مسئله ای فراتر از این واقعیت ساده است که اسکاتلند به حق، کشور مستقلی بشود.

در حالی که سیاستمداران ارشد حامی اتحاد با جدیت معتقدند که در هر صورت روشی برای بازرسی در نظر گرفته خواهد شد، دولت اسکاتلند به منظور تضمین رفت و آمد آزاد میان اسکاتلند و بقیه بریتانیا، دقیقا همان گونه که امروز رایج است، ۱۰۰% بر موضع خود پافشاری می کند.

استدلال حامیان بازرسی مرزی چیست؟

حق نشر عکس BBC World Service

ایده کنترل مرز بین اسکاتلند مستقل و انگلیس توسط ترزا مِی، وزیر کشور بریتانیا، در سال ۲۰۱۲ مطرح شد.

نگرانی او این بود که اسکاتلند به پیمان شنگن ملحق شود و این امر به مشکل افزایش مهاجرت منجر شود. در نتیجه چنین رویدادی، بقیه بریتانیا ناچار به اقدام برای دفاع از منافع خود خواهد شد.

بر اساس پیمان شنگن که نامش را از لوکزامبورگ، شهری که در آن امضا شده،برگرفته، مسافرت بین ۲۵ کشور اروپایی به جز بریتانیا و ایرلند، بدون پاسپورت امکان پذیر شده است.

هرچند این پیمان به دلیل فراهم کردن امکانی برای مهاجرت غیرقانونی، نقد می شود. آن زمان، وزیر کشور معتقد بود که در صورت استقلال اسکاتلند، "می توان مرزها را کنترل کرد". اما روش آن وابسته به سرنوشت کشور جدید و پیمان شنگن است.

اخیراً، رهبر حزب کارگر گفته است که اگر در قدرت بود و اسکاتلند سیاست های مهاجرتی خود را تعدیل کرده بود، دولت او "مجبور بود که مسئله مرز را بررسی کند."

همچنین سر آلن بیت، نماینده مجلس بِرویک-آپن-توئید،با اعلام این که اگر اسکاتلند مستقل شود انتظار خواهد داشت که در حوزه او کنترل مرزی وجود داشته باشد، در پیشبرد این استدلال تاثیر گذار بود.

این نماینده لیبرال دموکرات معتقد است که حوزه او که در مجاورت با مرز اسکاتلند قرار گرفته، می تواند به جایی برای "باجه های تبادل ارز و قاچاقچیان" تبدیل شود.

نظر دولت اسکاتلند در این باره چیست؟

حق نشر عکس BBC World Service

وزرای اس ان پی (حزب ملی اسکاتلند) می گویند، درحالی که رقبای آنها در باره کنترل مرزها به قصد ارعاب سر و صدا می کنند، آنها در این زمینه موضع شفافی دارند - در یک اسکاتلند مستقل، رفت و آمد آزاد میان بقیه بریتانیا و ایرلند ادامه پیدا خواهد کرد.

دولت اسکاتلند همان طور که در دفترچه "کاغذ سفید" برای استقلال نوشته است، قاطعانه می گوید: "دولت اسکاتلند در هیچ شرایطی اقدامی که رفت و آمد آزاد شهروندان سراسر بریتانیا و ایرلند به درون مرزهای ما، همان گونه که امروز ممکن است را محدود کند نخواهد پذیرفت."

در این دفترچه آمده که چنین امکانی از طریق حفظ توافق "منطقه مشترک مسافرتی" که از ۱۹۲۰ جاری است، تضمین شده است.

دولت کنونی اسکاتلند در ارتباط با پیمان شنگن می‌گوید "به دنبال عضویت در آن نیست" و اضافه می کند "هیچ دلیلی برای چنین باوری" وجود ندارد که اتحادیه اروپا، اسکاتلند را برای عضویت در شنگن در مقابل عضویت در سی تی اِی (منطقه مشترک مسافرتی) به چالش بکشد.

آیا برای چنین استدلالی زمینه سیاسی نیز وجود دارد؟

حق نشر عکس BBC World Service

حتما چنین است. کمی پس از آخرین انتخابات اتحادیه اروپا، که در آن یوکیپ (حزب استقلال پادشاهی متحد) بیشترین رای را در بریتانیا از آن خود کرد - و اولین کرسی را در اسکاتلند به دست آورد - الکس سالموند وزیر اول اسکاتلند گفت که از مسأله مهاجرت به عنوان "سلاحی" برای شعله ور کردن ترس از استقلال استفاده شده است.

آقای سالموند که حساب کرده است که اسکاتلند به منظور مقرون به صرفه کردن حقوق بازنشستگی، سالانه به دوهزار مهاجر احتیاج خواهد داشت. او احزاب رقیب را متهم کرده که به جای ایستادگی در مقابل پیام ضد مهاجرت، در جهت تمایلات یوکیپ سوگیری کرده اند.

نماینده حزب کارگر اسکاتلند در پارلمان، گرگ مک کلیمونت، این ارقام را "گمراه کننده" خوانده و معتقد است که این اتحاد است که بازنشستگی را در اسکاتلند مقرون به صرفه کرده است.

مطالب مرتبط