دیدار محمد جواد ظریف و کاترین اشتون برای تعیین محورهای توافق جامع هسته‌ای

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ظریف اخیرا گفته بود چارچوب توافق اتمی آماده است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک در مورد محورهای اصلی دور بعدی مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای گفت‌وگو کردند.

آقای ظریف که امروز دوشنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) وارد بروکسل شد، ابتدا با هرمان فان رومپوی، رئیس اتحادیه اروپا ملاقات کرد و سپس به مدت بیش از سه ساعت به گفت‌وگو با خانم اشتون پرداخت.

آقای ظریف گفت که علاوه بر پرونده اتمی ایران، در مورد "افراط گرایی در منطقه" و بحران اوکراین هم با مقامات اروپایی بحث و تبادل نظر کرده است.

دور هفتم مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ همین ماه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک انجام خواهد شد.

در پایان تیرماه مهلت شش ماهه توافق مقدماتی ژنو که آذرماه سال گذشته حاصل شد به پایان رسید.

ایران و گروه ۱+۵ مهلت این توافق را تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) امسال تمدید کردند تا بتوانند به یک توافق جامع در زمینه پرونده اتمی ایران برسند و تحریم‌ها علیه ایران نیز لغو شوند.

در همین حال آمریکا، دو روز پیش شرکت‌ها و افراد تازه‌ای را به اتهام "کمک به برنامه هسته‌ای ایران، حمایت از تروریسم و یاری دادن ایران در دور زدن تحریم‌ها" در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در واکنش به این اقدام گفت: "درحالی که ما داریم برای توافق نهایی مذاکره می‌کنیم، اینگونه اعمال نه با سیاست حل معضلات جهانی از طریق مذاکره سازگار است نه با مسیر اعتمادسازی."

حق نشر عکس icana.ir
Image caption به گفته آقای عراقچی "پر کردن فاصله‌ها که در برخی موارد بسیار گسترده‌اند، سخت است"

با این حال آقای روحانی تاکید کرد که "همه هفت کشور که در مذاکرات گروه پنج به علاوه یک حضور دارند، دنبال حل و فصل مساله هستند چون تحریم راهی اشتباه و به ضرر همه بوده است."

آقای روحانی همچنین گفت ایران "تلاش خواهد کرد که تحریم‌ها را دور بزند" چون این تحریم‌ها را غیرقانونی می‌داند.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره هسته‌ای هم که در این سفر آقای ظریف را همراهی می کند دیروز با انتقاد از "تخریبگران خارجی" گفت عده‌ای هم در داخل هستند که با "اغراض خاصی" از مذاکرات هسته‌ای انتقاد می‌کنند:

"این‌ها منافع انقلابی مد نظرشان نیست بلکه دنباله روی منافع کوچک جناحی یا حزبی خودشان هستند. برخی منافع اقتصادی‌شان به تحریم‌ها متصل است و از این منظر، از لغو تحریم‌ها نگرانی دارند.

"این‌ها که صدای بلندی هم دارند همان‌هایی هستند که رئیس جمهوری از آنها به عنوان تخریبگر نام برده است و البته پاسخ آنها را هم می‌دهد."

وزیر خارجه ایران پس از گفتگو با خانم اشتون به لوکزامبورگ می‌رود و سپس به دعوت ایتالیا فدریکا موگرینی، وزیر خارجه ایتالیا به این کشور سفر خواهد کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption خانم موگرینی که ۴۱ ساله دارد از هفت ماه پیش وزیر امور خارجه ایتالیا بوده است

فدریکا موگرینی وزیرخارجه ایتالیا شنبه در اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل به عنوان جانشین کاترین اشتون برای سرپرستی سیاست خارجی این اتحادیه انتخاب شد.

دوره فعالیت خانم اشتون بعنوان رئیس هیات مذاکره‌کننده ۱+۵ در گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران ماه آینده (اکتبر) به پایان می‌رسد اما قرار است او تا پایان مهلت تمدید شده (۲۴ نوامبر)، همچنان هدایت مذاکرات هسته‌ای را با ایران به عهده داشته باشد.

به گزارش رسانه‌های ایران در سفر وزیر خارجه و تیم مذاکره‌کننده ایران به اروپا، دیدارهایی هم میان ایران و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان انجام خواهد شد.

دور بعدی مذاکرات بعدی ایران و ۱+۵ اواخر سپتامبر پیش از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل انجام می‌شود.

مطالب مرتبط