رحمان خواستار تحکیم روابط با ازبکستان شد

رحمان-کریمف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پرزیدنت رحمان خواستار تحکیم روابط با ازبکستان شده است

رئیس جمهوری تاجیکستان "مناسبات با ازبکستان" را از اولویتها در سیاست خارجی این کشور عنوان کرده است.

در پیام تبریک پرزیدنت رحمان که صبح دوشنبه ۱ سپتامبر، در ارتباط با سالگرد جشن استقلال ازبکستان به اسلام کریمف، رئیس جمهوری این کشور ارسال شده است، به استفاده "تمام اقتدار موجود برای تحکیم مناسبات نیک همسایگی و همکاری‌های متقابل" تأکید شده است.

آقای رحمان ابراز امیدواری کرده است که دیدار قریب‌الوقوع پرزیدنت کریمف از تاجیکستان در چارچوب همایش سران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای در ماه جاری به این روند تقویت می‌بخشد.

در ماه اکتبر سال ۱۹۹۲ روابط دیپلوماتیک میان این دو کشور شروع شده، اما در ظرف ۲۰ سال اخیر روابط میان تاجیکستان و ازبکستان با شیب و فرازهای زیادی همراه بوده است.

در سال ۲۰۰۰ میان این دو کشور همسایه نظام ویزا جاری شده، در راه عبور و مرور ساکنان و حمل و نقل کالای تاجیکستان از طریق ازبکستان مشکلات و موانع فراوانی ایجاد شده است.

بخصوص، پس از شروع دوباره بنیاد نیروگاه راغون در تاجیکستان روابط با ازبکستان به سردی گراییده و ازبکستان مخالفت خود را به طرح احداث این نیروگاه اعلام کرد.

به اعتقاد مقامات ازبکستان بنیاد چنین نیروگاه بزرگ با سد ۳۳۵ متری برای وضع محیط زیست منطقه خطرزا بوده و ممکن است، در تأمین کشورهای پایان‌آب (کشورهای پایین رودخانه) برای آبیاری مشکل پیدا شود.

اما جانب تاجیکستان مکررا این ادعا را رد کرده و می‌گوید که بنیاد نیروگاه راغون برای کشورهای همسایه مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

همچنین، در مسئله تعیین خطوط مرز میان طرفها توافق اصولی حاصل نشده و در سال ۲۰۰۰ ازبکستان با بهانه مبارزه با گروههای تندرو اسلامگرا به طور یک‌جانبه مناطق مرزی خود با تاجیکستان را مین‌گزاری کرده است.

طبق اطلاع مرکز مین‌روبی تاجیکستان از زمان مین‌گزاری شدن مناطق مرزی تاجیکستان با ازبکستان در سال ۲۰۰۰ تا به حال بر اثر انفجار مین بیش از ۸۰ تن از اتباع تاجیک کشته و حدود ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این در حالیست که ۵ اکتبر سال ۲۰۰۲ در شهر دوشنبه از سوی سران تاجیکستان و ازبکستان در مورد تأسیس کمیسیون مشترک برای تعیین خطوط مرز و حل مسائل مرزی امضا شده است.

بنا به اطلاع وزارت خارجه تاجیکستان، تا حال بیش از ۸۰ درصد خطوط مرز مشترک تاجیکستان با ازبکستان مشخص شده، اما جانبها در مورد مناطق بحث‌برانگیز در این مرز به توافق نرسیده‌اند.

ضمنا ازبکستان میان ممالک مستقل مشترک‌المنافع تنها کشوریست که با تاجیکستان هیچ گونه ارتباطات هوایی و زمینی ندارد.

میزان تبادل کالا میان تاجیکستان و ازبکستان نیز در سطح پایین قرار داشته و در سال گذشته تنها ۱۲ میلیون دلار آمریکایی را تشکیل داده است.

مطالب مرتبط