بحران اوکراین: عقب‌نشینی دولت در شرق کشور

حق نشر عکس AP
Image caption شبه‌نظامیان طرفدار روسیه خواهان ایجاد "وضعیت حقوقی ویژه" در مناطق شرقی اوکراین هستند

همزمان با پیشروی شبه نظامیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین، نیروهای نظامی این کشور از مواضع خود عقب نشینی کردند.

مقام های اوکراینی می گویند از زمان پیشروی شبه نظامیان نزدیک به ۷۰۰ سرباز به اسارت در آمده اند.

ارتش اوکراین پیشتر اعلام کرده بود نیروهای دولتی مجبور به عقب نشینی از فرودگاه لوهانسک شدند زیرا از سوی تانک های روسی زیر آتش قرار گرفتند.

به گفته والری هلتی، وزیر دفاع اوکراین، اکنون "جنگی عظیم" با روسیه در جریان است که می تواند منجر به مرگ ده ها هزار تن شود.

وزیر دفاع اوکراین در صفحه فیسبوک خود نوشته است پس از آنکه شبه نظامیان طرفدار روسیه شکست خوردند روسیه حملات نظامی تمام عیاری را با نیروهای نظامی اش در منطقه آغاز کرده است.

وزیر دفاع اوکراین افزود: "جنگی عظیم به دروازه های ما رسیده است، چیزی که اروپا از زمان جنگ جهانی دوم نظیرش را ندیده است."

به نوشته وزیر دفاع اوکراین، "متاسفانه تلفات چنین جنگی صدها تن نخواهد بود بلکه به هزاران و ده ها هزار تن می رسد."

روسیه بارها اتهام های اوکراین و کشورهای غربی مبنی بر تجهیز تسلیحاتی شبه نظامیان را رد کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دبیرکل ناتو در واکنش به "رفتار تجاوزگرایانه" روسیه گفته است حضور نیروهای ناتو در شرق اوکراین پررنگ‌تر می شود

روسیه و اوکراین در حال گفتگوهایی با شبه نظامیان جدایی طلب و ناظران بین المللی در مینسک پایتخت بلاروس هستند.

از زمان آغاز درگیری ها در شرق اوکراین در ماه آوریل نزدیک به ۲۶۰۰ تن کشته شده اند.

درگیری پس از آن آغاز شد که روسیه شبه جزیره کریمه را با برگزاری یک همه پرسی در ماه مارس از اوکراین جدا و به خاک خود الحاق کرد.

سایر تحولات:

  • آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، در واکنش به آنچه "رفتار تجاوزگرایانه" روسیه نامیده، گفته است حضور نیروهای ناتو در شرق اوکراین پررنگ تر می شود تا بتواند "سریعتر، بهتر و با انعطاف بیشتر به چالش های امنیتی پاسخ دهد."
  • ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در نخستین واکنش به احتمال تحریم های تازه علیه کشورش از اتحادیه اروپا خواسته است که از خود "تعقل" نشان دهد و خود را درگیر تحریم هایی نکند که برای هر دو طرف زیانبار است.
  • دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است روابط غرب با روسیه دستخوش تغییراتی "بنیادین" می شود مگر آنکه موضع روسیه در اوکراین تغییر یابد.
  • آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، تایید کرده که تحریم های بیشتر علیه روسیه می تواند به ضرر اقتصاد کشورش تمام شود اما گفته است "رفتار روسیه قابل پذیرش نیست."
  • وزیر انرژی روسیه گفته است اوکراین و روسیه توافق کرده اند که روز ۶ سپتامبر درباره اختلاف ها بر سر تامین گاز مذاکره کنند و اتحادیه اروپا هنوز فرستادن نماینده ای به این مذاکرات را تایید نکرده است.

'خروج سازمان یافته'

در روزهای اخیر شبه نظامیان طرفدار روسیه در دو منطقه لوهانسک و دونتسک به تصرفاتی دست یافته اند و همچنین در بخش جنوب اوکراین به سوی بندر ماریوپل رفته اند.

خبرگزاری رسمی اوکراین به نقل از یک مقام نظامی عالی رتبه گزارش داده که به دنبال درگیری های اخیر ۶۸۰ سرباز اوکراینی در این مناطق اسیر شده اند.

به گفته رییس مرکز تبادل زندانیان، "حدود ۸۰ درصد" این سربازان در منطقه شرق شهر دونتسک بازداشت شدند جایی که پس از پیشروی شبه نظامیان، ارتباط نیروهای ارتش اوکراین قطع شد.

شورای امنیت اوکراین تایید کرده که نیروهای ارتش این کشور در "اقدامی هماهنگ شده" از فرودگاه لوهانسک عقب نشینی کرده اند.

بنا به گزارش ها، درگیری در اطراف فرودگاه شهر دونتسک همچنان ادامه دارد و شبه نظامیان می گویند دو واحد نظامی از ارتش اوکراین خود را تسلیم کرده اند.

همچنین گزارش هایی منتشر شده که یکشنبه شب به یک شناور گشتزنی اوکراین در دریای آزوف حمله شده است.

مذاکرات روز دوشنبه در مینسک با حضور نمایندگان گروه موسوم به "تماس"، شامل فرستادگانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا آغاز شد اما بعد از چند ساعت، ادامه این گفتگوها به روز جمعه موکول شد.

نمایندگان شبه نظامیان در این مذاکرات با انعطاف نشان دادن بر سر خواسته پیشین خود که استقلال کامل بود به رسانه های روسیه گفته اند به دنبال تعیین "وضعیت حقوقی ویژه" برای منطقه خود در اوکراین هستند. به گفته شبه نظامیان، "وضعیت حقوقی ویژه" باید حق آنها را در اداره امور منطقه و ایجاد امنیت به رسمیت بشناسد و عفو این افراد از هرگونه پیگرد قضایی را شامل شود.

این "وضعیت حقوقی ویژه" به گفته شبه نظامیان همچنین "لزوم تقویت روابط اقتصادی منطقه آنها با روسیه را بررسی می کند."

به گفته خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات، آنچه شبه نظامیان می خواهند عملا یک نوع جدایی از اوکراین است زیرا حکومت مرکزی روابط اقتصادی نزدیکتری با اتحادیه اروپا دارد.

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته است او لحظه شماری می کند که مذاکرات بر "آتش بس سریع و بدون قید و شرط" تمرکز یابد.

لاوروف همچنین تاکید کرده که "هیچ مداخله نظامی" از سوی روسیه در اوکراین نشده است.

گفتگوی مستقیم هفته پیش بین روسای جمهوری روسیه و اوکراین دستاورد مهمی در پی نداشت.

مطالب مرتبط