'دولت اسلامی در شمال عراق برنامه پاکسازی قومی و دینی اجرا می‌کند'

حق نشر عکس EPA
Image caption هزاران تن از ساکنان شمال عراق از بیم اقدامات دولت اسلامی از خانه‌های خود گریخته‌اند

یک سازمان مدافع حقوق بشر نیروهای دولت اسلامی را به پاکسازی قومی و مذهبی متهم کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی در روز سه شنبه، ۱۱ شهریور (۲ سپتامبر)، گفته است که بر اساس شواهد جدیدی که به دست آمده، نفرات مسلح گروه موسوم به دولت اسلامی به شکلی سازمان‌یافته برنامه پاکسازی قومی و مذهبی را در مناطق اشغالی خود در شمال عراق به اجرا گذاشته و آشکارا مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند.

براساس این گزارش که با عنوان "پاکسازی قومی در ابعاد تاریخی" منتشر شده، اعدام‌های جمعی و ربودن افراد اقداماتی است که دولت اسلامی علیه اقلیت‌های دینی و قومی به اجرا گذاشته است.

این گزارش حاوی اطلاعات تکان دهنده‌ای است که جان بدر بردگان از کشتارهای جمعی دولت اسلامی در اختیار عفو بین‌الملل قرار داده‌اند. به عنوان مثال، در منطقه سنجار در شمال عراق، افراد مسلح دولت اسلامی دهها مرد و پسر جوان ساکن یک روستا را با وانت به خارج از روستا بردند و با شلیک گلوله به قتل رساندند.

همچنین، از زمان تسلط دولت اسلامی بر این منطقه صدها و شاید چند هزار تن از زنان و کودکان اقلیت ایزدی ، احتمالا همراه با تعدادی مرد، ربوده شده‌اند. رسانه‌های متعلق به دولت اسلامی تصاویری را از "کفار" در مراسم ایمان آوردن به دین اسلام منتشر کرده‌اند. همچنین، براساس برخی گزارش‌ها، زنان و دختران ربوده شده به عنوان غنیمت جنگی و کنیز غیرمسلمان برای فروش به نفرات دولت اسلامی عرضه شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تلویزیون دولت اسلامی صحنه‌هایی از مراسم "ایمان آوردن کفار" به اسلام را پخش کرده است

دوناتلا روورا، مشاور ارشد امور اضطراری عفو بین‌الملل گفته است که شواهد مربوط به کشتار و آدم‌ربایی توسط دولت اسلامی نشان می‌‌دهد که موج جدیدی از پاکسازی قومی علیه اقلیت‌ها در شمال عراق به حرکت در آمده است. خانم روورا افزوده است: "جنایات باورنکردنی دولت اسلامی در چارچوب برنامه نابودی تمامی آثار اقوام غیر عرب غیر سنی مذهب باعث شده است که نواحی روستایی منطقه سنجار به قربانگاهی خون گرفته تبدیل شود."

به گفته عفو بین‎‌الملل، شواهد به دست آ مده نشان می‌دهد که در ماه اوت، چند مورد کشتار جمعی در سنجار روی داد. از جمله در روزهای ۳ و ۱۵ اوت، نفرات مسلح دولت اسلامی با حمله به روستاهای ارتفاعات قینیه، صدها مرد و پسر، حتی پسران دوازده ساله، را به خارج از روستا بردند و در آنجا با شلیک گلوله، به قتل رساندند.

به گفته شاهدان عینی، شماری از افرادی که هدف شلیک گلوله قرار گرفته بودند در جا کشته نشدند بلکه نفرات دولت اسلامی آنان را که به شدت زخمی شده بودند برجای گذاشتند و زخمی‌ها پس از ساعت‌ها درد و رنج، سرانجام جان خود را از دست دادند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عفو بین‌الملل سیاست تشکیل و تجهیز گروه‌های شبه نظامی فرقه‌ای را سازنده ندانسته است

اینگونه جنایات که ظاهرا براساس اعتقادات دینی دولت اسلامی و برای ارعاب دشمنان صورت می‌گیرد باعث شده است تا پیشروی این نیروها در شمال عراق باعث فرار دستجمعی ساکنان مناطقی شود که در معرض خطر قرار دارد.

عفو بین‌الملل نسبت به سرنوشت صدها تن از زنان ایزدی که توسط نیروهای داعش ربوده شده اند ابراز نگرانی شدید کرده و گفته است که نفرات داعش آنان را تهدید کرده‌اند که اگر مسلمان نشوند، در معرض تجاوز جنسی قرار خواهند گرفت.

یکی مرد ایزدی فهرستی شامل اسامی چهل و پنج تن از خویشاوندان خود را، که همگی زن و کودک هستند، در اختیار عفو بین المل قرار داده و گفته است که از بعضی از آنان اطلاعاتی دارد اما از سرنوشت بقیه بی خبر است.

مشاور ارشد عفو بین‌الملل گفته است که "دولت عراق به جای تشدید خشونت از طریق نادیده گرفتن اقدامات برخی شبه‌نظامیان فرقه گرا یا مسلح کردن شبه‌نظامیان شیعه علیه شبه‌نظامیان سنی دولت اسلامی، که سیاست کلی این دولت بوده، لازم است به حمایت و حفاظت از غیرنظامیان بدون توجه به قومیت و مذهب آنان توجه کند." وی افزوده است: "مردم شمال عراق حق دارند بدون آزار و اذیت و هراس دایم از مرگ، زندگی کنند و آمران و عاملان جنایات جنگی و کسانی که به آنان کمک می‌کنند باید محاکمه و مجازات شوند."

نفرات دولت اسلامی از زمان تصرف موصل در روز ۱۰ ژوئن، برنامه‌ای را هم برای ویرانی یا آسیب به اماکن دینی پیروان مذاهبی غیر از مسلمانان سنی به اجرا گذاشته‌اند که شامل مساجد و زیارتگاه‌های شیعیان هم بوده است.

پیش از این، سازمان ملل متحد هم در گزارشی از کشتار، نسل کشی و جرایم جنگی توسط نیروهای دولت اسلامی خبر داده و خواستار برخورد بین‌المللی با این مساله شده بود.

دولت اسلامی، که پیشتر به نام داعش - دولت اسلامی عراق و شام - شناخته می‌شد، در جریان جنگ داخلی سوریه قوت گرفت و توانست پس از تصرف بخش‌هایی از خاک آن کشور، مناطقی را نیز در عراق اشغال کند و در ماه ژوئن، شهرهای موصل و تکریت و برخی مناطق نفت خیز آن کشور را به تصرف خود در آورد. این گروه سپس اعلام داشت که در مناطق اشغالی، دولت اسلامی تشکیل داده و ابوبکر البغدادی را نیز به عنوان خلیفه و رهبر مسلمانان جهان معرفی کرد.

این گروه اسلامگرای تندرو هدف خود را احیای حکومت اسلامی و گسترش اسلام اعلام کرده و معتقد است که قوانین واقعی اسلام را به اجرا می‌گذارد و به همین دلیل، قواعد و مقررات جهانی از جمله در زمینه حمایت از حقوق بشر را مردود می‌داند.

مطالب مرتبط