روسیه در واکنش به تصمیم ناتو 'در دکترین نظامی خود تجدید نظر می‌کند'

حق نشر عکس AP
Image caption محور دکترین نظامی جدید روسیه اتکای بیشتر به تسلیحات تولید داخل است

یک مقام روسی با انتقاد از برخورد غرب با روسیه در جریان بحران اوکراین، از تغییر در دکترین نظامی کشورش خبر داده است. همزمان، سازمان ملل آمار جدیدی از آوارگان جنگ بین نیروهای دولتی اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه منتشر کرده است.

روز سه شنبه، ۱۱ شهریور (۲ سپتامبر)، خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش کرد که میخائیل پوپوف، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه گفته است رویکرد کشورهای عضو پیمان ناتو به تحولات اوکراین باعث شده است دولت روسیه در صدد بازنگری در "دکترین نظامی" خود برآید.

آقای پوپوف گفته است که "واقعیات زندگی نشان می‌دهدکه به ثبات دوستی برخی شرکای غربی‌مان نمی‌توان اطمینان کرد و به این دلیل هم، متاسفانه، شرایط سیاسی بسیار سنگینی ایجاد شده است." وی افزوده است که "زیرساخت‌های نظامی کشورهای عضو ناتو از جمله از طریق پذیرش اعضای جدید" به مرزهای روسیه نزدیک می‌شود و این سازمان را متهم کرد که به تنش موجود بین روسیه و غرب دامن می‌زند.

این مقام روس در مصاحبه با ریانووستی افزوده است که یک گروه کاری ویژه در شورای امنیت ملی روسیه تشکیل شده تا نحوه تجدید نظر در دکترین نظامی را بررسی کند. به گفته او، این دکترین برای آخرین بار در سال ۲۰۱۰ مورد بازبینی قرار گرفت. معمولا دکترین نظامی به نوع تجهیزات و تسلیحات مورد استفاده شاخه‌های مختلف نیروهای مسلح و نحوه به کارگیری و نقش این نیروها در جنگ اشاره دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اختلاف در مورد جنگ اوکراین باعث تیرگی روابط روسیه و غرب شده است

معاون شورای امنیت ملی روسیه اظهار داشته که "تنها در شرایط استقلال فنی روسیه در زمینه تولید جنگ افزارهای استراتژیک و غیراستراتژیک و سایر تجهیزات نظامی امکان کاربرد موثر تسلیحات وجود دارد." به گفته وی، تقویت صنایع نظامی روسیه همراه با "از بین بردن وابستگی به واردات ماشین‌آلات، مواد و فن‌آوری تولید اسلحه" از اقداماتی است که در چارچوب دکترین نظامی جدید دنبال خواهد شد.

خبرگزاری ریانووستی در گزارش خود افزوده است که روسیه در حال حاضر برنامه‌ای به ارزش ۶۴۰ میلیارد دلار را در دست اجرا دارد به نحوی که تا سال ۲۰۲۰، هفتاد درصد از تسلیحات مورد استفاده ارتش روسیه ساخت داخل باشد.

در ادامه این خبر آمده است که تحریم‌های اقتصادی غرب عمدتا بخش دفاعی روسیه را هدف قرار داده و تصمیم اوکراین به توقف صدور تجهیزات نظامی و ابزار دو منظوره به روسیه هم از دلایل تصمیم به دنبال کردن سیاست جایگزینی واردات در بخش صنایع نظامی بوده است. در ماه ژوئن سال جاری و همزمان با شدت گرفتن بحران اوکراین، وزرات دفاع روسیه اعلام کرد که در نظر دارد تا پنج سال دیگر، تجهیزات نظامی روسی را جایگزین ۹۵ درصد از تجهیزاتی کند که از اوکراین وارد می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات اوکراینی رهبران روسیه را به توسعه طلبی متهم کرده‌اند

اظهارات این مقام روسی در کاهش وابستگی به واردات نظامی از غرب در حالی انتشار می‌یابد که روز گذشته، مقامات پیمان ناتو گفتند که به منظور حمایت از اعضای این سازمان، حضور نظامی ناتو در شرق اروپا افزایش خواهد یافت. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بیست و هشت عضو دارد که تعدادی از آنها، از جمله جمهوری چک و لهستان ار کشورهای اروپای شرقی و متحدان شوروی سابق هستند. اوکراین عضو این سازمان نیست.

قرار است ناتو یک نیروی واکنش سریع چند هزار نفری را تشکیل دهد که ماموریت آن، حمایت از اعضای سازمان در اروپای شرقی در برابر "تهاجم" احتمالی روسیه خواهد بود. این برنامه در نشست رهبران کشورهای عضو در این هفته مطرح می‌شود و احتمالا به تصویب خواهد رسید.

همزمان، وزیر دفاع اوکراین در سخنانی، روسیه را متهم کرده است که "جنگ تمامی عیاری" را علیه کشورش به راه انداخته و گفته است این جنگ می‌تواند هزاران کشته برجای گذارد. مقامات اوکراین، رهبری روسیه را به تجاوزگری و توسعه طلبی متهم کرده‌اند.

افزایش شمار آوارگان اوکراینی

همزمان، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفته است که با شدت گرفتن جنگ بین نیروهای دولتی اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه، شمار آوارگان بیجاشدگان از مرز یک میلیون نفر گذشته است.

براساس این گزارش، تعداد بیجاشدگان داخلی هم دو برابر شده و به دویست و شصت هزار نفر رسیده است. در عین حال، ممکن است رقم واقعی بیجاشدگان بیش از این باشد زیرا از آنان از ثبت نام به عنوان آواره خودداری کرده‌اند.

کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل هشدار داده است که اگر درگیری کنونی به زودی خاتمه نیابد، اوکراین با یک فاجعه انسانی گسترده مواجه خواهد شد که بر امنیت و ثبات منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

حق نشر عکس AP
Image caption جنگ داخلی اوکراین هزاران تن را آواره کرده است

مطالب مرتبط