دستگیری ۸۸ نفر در عربستان به اتهام تلاش برای انجام حمله در داخل و خارج

حق نشر عکس AFP
Image caption مسئولان امنیتی عربستان می‌گویند کسانی را که قصد دارند به گروه‌های تروریستی بپیوندند، به صورت جدی تحت نظر دارند

ماموران امنیتی عربستان سعودی ۸۸ نفر را به اتهام برنامه‌ریزی برای انجام حملاتی در داخل و خارج از این کشور بازداشت کردند.

وزارت کشور عربستان اعلام کرد که این افراد چند ماه تحت نظر بوده‌اند و دستگیری آنها "در آستانه انجام حملات" صورت گرفته است.

پلیس اعلام کرد که سه نفر از دستگیرشدگان ملیت یمنی یمنی دارند، هویت یکی از آنها هنوز شناسایی نشده و بقیه شهروند عربستان سعودی هستند.

خبرنگاران می‌گویند عربستان هم‌زمان با تشدید حملات شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" (داعش) در عراق و سوریه، تدابیر امنیتی را افزایش داده است.

منصور ترکی، سخنگوی وزیر کشور عربستان، درباره "حملات برنامه‌ریزی‌شده" جزئیاتی نداد اما گفت ۵۹ نفر از متهمان پیش از این هم به دلیل ارتکاب جرایم مشابه زندانی شده‌ بودند.

او به خبرنگاران گفت که دستگیری‌ها طی چند روز گذشته انجام شده و نشان‌دهنده آن است که نیروهای امنیتی عربستان سعودی کسانی را که قصد دارند به گروه‌های تندرو بپیوندند "به صورت جدی تحت نظر دارند".

به گفته آقای منصور تعدادی از دستگیرشدگان با اعضای "سازمان‌های تروریستی" در خارج از این کشور در تماس بوده‌اند.

چند ماه پیش عربستان سعودی جنگیدن شهروندانش در کنار گروه‌های خارج از کشور را، از بیم آن که در نهایت به تهدیدی علیه خود این کشور تبدیل شوند، ممنوع کرد.

پیشتر، ملک عبدالله، پادشاه عربستان، هشدار داده بود که در صورت نادیده گرفتن تهدید گروه‌های افراطی، "آنهادر عرض یک ماه به اروپا و ماه بعد به آمریکا می‌رسند".

مطالب مرتبط