آمریکا 'رهبر گروه الشباب' را در سومالی هدف قرار داد

حق نشر عکس afp
Image caption هنوز معلوم نیست که رهبر پیکارجویان الشباب در حمله آمریکا کشته شده باشد

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تایید کرده است که احمد عبدی غودانی، رهبر گروه اسلامگرای الشباب را در سومالی هدف حمله هوایی قرار داده است.

پنتاگون می گوید که کماندوهای آمریکایی نیز در این عملیات شرکت داشته اند. هنوز معلوم نیست که احمد عبدی غودانی در این حمله کشته شده باشد.

احمد عبدی غودانی که به مختار أبو الزبیر نیز شهرت دارد، اهل سومالی‌‏لند، منطقه‌ای در شمال سومالی است که اعلام خودمختاری کرده است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، روز سه شنبه گفت که اگر رهبر الشباب کشته شده باشد، این گروه ضربه‌ بزرگی خورده است.

این در حالیست که گروه الشباب به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است، شش نفر از اعضایش در یک حمله هوایی‌ در حدود ۲۴۰ کیلومتری موگادیشو، پایتخت سومالی، کشته شده اند.

از الشباب به عنوان سازمان یافته‌ترین و بزرگ‌ترین متحد القاعده در شرق قاره آفریقا یاد می شود.

آمریکا برای هرگونه اطلاعاتی که به بازداشت یا کشته شدن رهبر الشباب منجر شود، هفت میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

شاهدان می گویند در محل حمله صدای انفجارهای مهیبی شنیدند و سپس ستون دود سیاهی به آسمان بلند شد.

برخی نیز می گویند پس از وقوع انفجار، صدای تیراندازی و تبادل آتش شنیدند.

این حمله توسط هواپیماها و پهپادهای آمریکایی و چند ساعت پس از آن که یک ژنرال ارشد آمریکایی برای مذاکره با مقامات نظامی سومالی به موگادیشو سفر کرده بود، انجام شد.

عبدالقدیر محمد نور، فرماندار منطقه شبيلی سفلى می گوید که حمله هوایی موفقیت آمیز بوده است.

او می گوید: "پهپادهای آمریکا موفق شدند نماینده القاعده در سومالی که احمد عبدی غودانی، رهبر الشباب است را هدف قرار بدهند."

او می افزاید: "ما از نحوه رفتار آنها پس از حمله می توانیم بگوئیم که یک مقام ارشد گروه کشته شده است. آنها به جنایت دست زده اند، سر بعضی‌ها که موبایل حمل می کردند را بریده و شماری دیگر را (به اتهام جاسوسی) بازداشت کرده اند."

خبرنگار بی‌بی سی در سومالی می گوید که نیروهای آمریکایی پس از بمباران هوایی، با هلیکوپتر به محل رفته بودند تا بقایای اجساد را جمع کنند تا بررسی‌های لازم برای تشخیص هویت انجام شود.

نیروهای دولت سومالی با حمایت نیروهای اتحادیه اروپا اخیرا عملیات تازه‌ای را علیه الشباب آغاز کرده اند تا شهرهایی که همچنان در دست شبه نظامیان است را از کنترل آنها خارج کنند.

آنها می گویند در حال نزدیک شدن به بندر براوی، واقع در جنوب شرقی سومالی، هستند. این بندر یکی از مراکز قدرت الشباب است.

روز یکشنبه گذشته، الشباب به یک بازداشتگاه در موگادیشو حمله کرده بود تا شبه نظامیان زندانی‌اش را آزاد کند.

مقامات دولت سومالی می گویند که تمام مهاجمان در آن حمله کشته شدند. سه سرباز و دو غیرنظامی نیز در درگیری کشته شدند.

نیروهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱ موفق شدند که شبه نظامیان الشباب را از پایتخت بیرون کنند. این نیروها از حمایت آمریکابرخوردارند.

الشباب در سال‌‏های اخیر مناطق وسیعی از سومالی را تحت کنترل گرفته بود. در دو سال گذشته، نیروهای اتحادیه آفریقا، شهرهای بزرگ را از دست الشباب خارج کرده‌‏اند. با این حال این گروه هنوز تهدیدی برای دولت مرکزی سومالی است. از طرفی جامعه جهانی این متحد القاعده را به عنوان تهدیدی تروریستی برای امنیت منطقه می‌‏شناسد.

الشباب مانند طالبان قوانین شریعت اسلامی و مجازات‌‏هایی مانند سنگسار و قطع اعضای بدن را اجرا می کند.

مطالب مرتبط