آزادی پس از ۳۰ سال حبس در پی آزمایش دی ان ای

حق نشر عکس AP
Image caption آقای مک کولوم هم اکنون ۵۰ ساله شده است

در آمریکا دو برادر ناتنی پس از تحمل سه دهه حبس به جرم تجاوز جنسی و قتل، در پی آزمایش دی ان‌ای بیگناه اعلام و از زندانی در ایالت کارولینای شمالی آزاد شده اند.

دادگاهی در این ایالت پس از بررسی ادله تازه‌ای که بر اساس آزمایش دی ان‌ای به دست آمده حکم برائت این دو مرد سیاه پوست که دچار نوعی عقب ماندگی ذهنی هستند را صادر کرده است.

هنری مک کولوم و لئون براون در سال ۱۹۸۳ میلادی به ترتیب ۱۹ و ۱۵ ساله بودند که در شهر کوچک "رد اسپرینگ" واقع در نواحی روستایی جنوب کارولینای شمالی، بازداشت شدند.

آقای مک کولوم هم اکنون ۵۰ ساله و لئون براون ۴۶ ساله است.

اتهام آنها تجاوز جنسی و قتل سابرینا بوئی، دختر ۱۱ ساله ساکن رد اسپرینگ بود.

به گفته پلیس، مقتول را پس از تجاوز، خفه کرده و جسدش را در مزرعه‌ای انداخته بودند.

حق نشر عکس AP
Image caption لئون براون ۱۵ ساله بود که به اتهام تجاوز و قتل دستگیر شد

پلیس در آن زمان مدرک محکمی علیه دو متهم به دست نیاورده بود ولی آنها پس از چند ساعت بازجویی فشرده به تجاوز و قتل اعتراف کرده بودند.

دو متهم خیلی سریع اعتراف خود را پس گرفتند. آنها گفتند چنان در جریان بازجویی تحت فشار قرار گرفته و تهدید شده بودند که سندی که پلیس جلویشان گذاشته بود را فورا امضا کردند، به این خیال که با این کار آزاد خواهند شد.

در نهایت، دادگاه دو متهم را مجرم شناخت و هر دو را به اعدام محکوم کرد.

شکایت‌های متعاقب این دو برادر بعدها باعث شد که حکم اعدام لئون براون به حبس ابد تقلیل یابد ولی حکم اعدام هنری مک کولوم به قوت خود باقی ماند.

پس از گذشت ۳۰ سال، سرانجام تحقیقات مستقل و آزمایش دی ان‌ای انگشت اتهام تجاوز و قتل دختر نوجوان را به سوی فرد دیگری نشانه گرفته است که سابقه تجاوز و قتل داشته و دی ان‌ای وی در صحنه جرم شناسایی شده است.

در پی این کشف و خودداری دادستان محلی از تلاش برای جلوگیری از آزادی دو زندانی، قاضی دادگاه استیناف روز سه شنبه، دستور آزادی فوری هنری مک کولوم و لئون براون را صادر کرد.