انتقاد پزشکان بدون مرز از 'انفعال' جهانی‌ در برابر ابولا

حق نشر عکس Getty
Image caption ابولا تاکنون جان بیش از ۱۵۵۰ تن را گرفته است

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید دولت ها برای مقابله با شیوع بیماری ابولا باید به اعزام تیم های پزشکی نظامی و استفاده از توانایی های مخصوصی که در اختیار ارتش هایشان است اقدام کنند.

این سازمان خیریه بین المللی با انتشار بیانیه‌ای که در آن از رهبران جهان انتقاد کرده است، می‌افزاید واکنش جهانی به شیوع این بیماری تاکنون از نظر کاربرد توانایی هایی که عمدتا در اختیار نیروهای مسلح است "ناکافی" بوده است.

به گفته سازمان پزشکان بدون مرز، کشورهای جهان از غرب آفریقا رو گردانده‌ تا به این وسیله خطر ورود ابولا به درون مرزهای‌شان را کاهش داده‌اند.

از زمان شیوع بیماری ابولا که از کشور گینه آغاز شده است بیش از ۱۵۵۰ تن جان خود را از دست داده اند.

دست کم سه هزار نفر به ویروس ابولا مبتلا شده اند اما سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که شمار مبتلایان میتواند بیش از ۲۰ هزار نفر باشد.

'ائتلاف انفعال'

دکتر جوآن لیو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز، در یک سخنرانی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت درخواست‌های کمک برای مقابله با ابولا همگی نادیده گرفته شدند.

خانم لیو گفت: "شش ماه پس از بدترین اپیدمی ابولا در تاریخ، جهان برای مهار این بیماری در حال باختن است."

او افزود: "اعلامیه سازمان بهداشت جهانی در روز هشتم اوت مبنی بر اینکه اپیدمی ابولا به بروز شرایط اضطراری و نگرانی بین المللی گسترده دامن زده، باعث نشد که اقدامی قاطع صورت گیرد و در عوض کشورهای جهان در ائتلاف جهانی انفعال به همدیگر پیوستند."

حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که شمار مبتلایان احتمالا بیش از ۲۰،۰۰۰ تن است.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید هر چه سریعتر به تیم‌های نظامی و غیرنظامی با قابلیت کار در فجایع بیولوژیک نیاز است زیرا شیوع ابولا "بدون اعزام نیروی گسترده متوقف نخواهد شد."

این سازمان همچنین خواستار افزایش بیمارستان‌های صحرایی مجهز به بخش‌های قرنطینه، کادرهای مجرب پزشکی آماده برای اعزام، و پشتیبانی هوایی برای انتقال بیماران و پزشکان در منطقه غرب آفریقا شده است.

به گفته رییس سازمان پزشکان بدون مرز، کشورهایی که از ظرفیت لازم برخوردارند مسوولیت بشردوستانه و سیاسی دارند تا با پیشقدم شدن، به این فاجعه رو به گسترش در برابر دیدگان جهان واکنشی مناسب دهند.

جوآن لیو افزود: "این قبیل کشورها به جای واکنش محدود به مبتلایانی که وارد مرزهای‌شان شده اند باید از این فرصت منحصر بفرد استفاده کرده و جان انسان‌هایی را نجات دهند که در غرب آفریقا واقعا به کمک آنها نیاز دارند."

به گفته سازمان پزشکان بدون مرز، این نهاد خیریه تنها در یک نقطه از لیبریا توانسته تاسیسات قرنطینه ۱۶۰ تختخوابی راه اندازی کند اما صف طویل مراجعان آنها را "غافلگیر" کرده و به تجهیزات لازم برای ۸۰۰ تختخواب نیاز است.

انتقادهای سازمان پزشکان بدون مرز، انعکاس دیگری از اظهارات اخیر رئیس بانک جهانی درباره شیوه برخورد با شیوع بیماری ابولا محسوب می‌شود.

جیم یانگ کیم، رییس بانک جهانی، اخیرا با انتشار یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشت اگر ابولا از شهری در جهان غرب آغاز شده بود تا به حال به راحتی مهار می‌شد.

به نوشته رییس بانک جهانی، کشورهایی که منابع کافی برای کمکرسانی در اختیار دارند بحران غرب آفریقا را با یک "واکنش ناکافی فاجعه بار" از اولویت خارج کردند.

رییس بانک جهانی در واشنگتن پست نوشت: "به سازمان‌های بین المللی و کشورهای ثروتمند که از منابع و دانش لازم برخوردارند نیاز است تا در همکاری با کشورهای غرب آفریقا واکنشی هماهنگ و جدی به این بیماری نشان دهند."

همچنین دکتر مارگارت چان، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، با سخنرانی در سازمان ملل متحد گفت: "ابولا به تهدیدی جهانی بدل شده که اقدام قاطع جهانی در همبستگی با کشورهای آسیب دیده را می‌طلبد."

دکتر چان افزود: " پیش از آنکه بهبودی در وضعیت مقابله با ابولا به وجود آید شیوع این بیماری وخیم تر می‌شود و برای توقف آن واکنشی سریع، قاطع و فراگیر لازم است."

مطالب مرتبط