اوباما: کشورهای اسلامی برای مقابله با گروه دولت اسلامی همکاری می‌کنند

حق نشر عکس EPA
Image caption اوباما: شکست دولت اسلامی مستلزم تلاش مشترک بین‌المللی است

رئیس جمهوری آمریکا تلاش مشترک بین المللی برای مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی را لازم دانسته است.

روز چهارشنبه، ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر)، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که تضعیف نیروهای دولت اسلامی تا از میان بردن تهدیدی که متوجه امنیت منطقه می‌کنند اقدامی زمان‌بر خواهد بود.

آقای اوباما افزوده است که حملات هوایی آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان دولت اسلامی در عراق، ابتکار عملیاتی را از آنان گرفته و مرحله بعدی برای شکست این گروه، شامل "یک استراتژی منطقه‌ای در زمین و هوا" خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا که در یک کنفرانس خبری در پایتخت استونی شرکت داشت، گفت که برای مبارزه با "تفکرات وحشیانه و بی‌پایه‌ای که دولت اسلامی نماینده آن است مستلزم تلاش مشترک بین‌المللی است" و ابراز اطمینان کرد که کشورهای عرب و مسلمان و جامعه جهانی دست در دست هم در جهت منزوی کردن "این غده سرطانی" همکاری خواهند کرد.

قرار است چند تن از مقامات ارشد دولت آمریکا جهت جلب حمایت و همکاری کشورهای منطقه در مقابله با خطر دولت اسلامی از این کشورها دیدن کنند.

روز گذشته گروه دولت اسلامی - داعش سابق - یک نوار ویدیوئی حاوی تصاویر گردن زدن استیون ساتلوف، خبرنگار آمریکایی را منتشر کرد و در پی آن، ایالات متحده ضمن اعلام تصمیم به اعزام سیصد و پنجاه نظامی دیگر به عراق برای حفاظت از جان آمریکاییان در آن کشور، از تشدید حملات هوایی علیه مواضع شبه نظامیان دولت اسلامی در عراق خبر داد.

حق نشر عکس internet
Image caption اوباما گفته است قتل استیون ساتلوف آمریکاییان را مرعوب نکرده است

رئیس جمهوری آمریکا گفت که "وحشیگری این گروه تمامی آمریکاییان را منزجر کرده است اما چنین اقدامات نفرت‌آوری ما را مرعوب نمی‌کند بلکه باعث وحدت بیشتر ما می‌شود." وی هشدار داد: "دست عدالت ما دراز است و سرانجام عدالت را اجرا خواهیم کرد."

استیون ساتلوف در سوریه به اسارت نیروهای داعش درآمده بود و این گروه ظاهرا به تلافی عملیات هوایی آمریکا در عراق، او را به قتل رساند. ماه گذشته، این گروه یک خبرنگار دیگر آمریکایی به نام جیمز فولی را که در اسارت خود داشت گردن زد و فیلم ویدیوئی آن را در اینترنت گذاشت.

گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام - داعش - در جریان جنگ داخلی سوریه قدرت گرفت و توانست بر بخش‌هایی از خاک آن کشور مسلط شود. این گروه با عبور از مرز، بخش هایی از خاک عراق را نیز در اختیار گرفت و در ماه ژوئن سال جاری، شهرهای موصل و تکریت را به تصرف در آورد و به پیشروی به سوی مناطق دیگر ادامه داد.

این گروه سپس اعلام کرد که در مناطق تحت اشغال خود در سوریه و عراق، دولت اسلامی تشکیل داده است و ابوبکر البغدادی را به عنوان خلیفه و رهبر مسلمانان جهان معرفی کرد.

در پی پیشروی شبه نظامیان این گروه به سوی اقلیم خودمختار کردستان عراق، ایالات متحده به منظور حفاظت از جان شهروندان آمریکایی در این منطقه، به یک رشته حملات هوایی علیه مواضع دولت اسلامی دست زده و گفته است که این عملیات مانع از پیشروی بیشتر آنان شده است.

مطالب مرتبط