روحانی: 'تاجیکستان شریک مهم ایران در منطقه است'

حسن روحانی حق نشر عکس AP
Image caption رئیس‌جمهوری ایران همکاری با تاجیکستان را برای کشورش مهم خوانده است

تاجیکستان شریک مهم ایران در منطقه آسیای میانه‌ است. این مطلب را حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، ضمن پذیرفتن اعتمادنامه نعمت‌الله امامزاده، سفیر جدید تاجیکستان در ایران، مطرح کرده است.

طبق اطلاع وزارت خارجه تاجیکستان، آقای امامزاده به رئیس‌جمهور ایران تمنیات پرزیدنت رحمان را ارائه کرده و گفته که سفر قریب‌الوقوع آقای روحانی به تاجیکستان و شرکت وی در جلسه رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای به توسعه همکاری میان این دو کشور مساعدت خواهد کرد.

آن گونه که تارنمای ریاست‌جمهوری ایران اطلاع داده، آقای روحانی در دیدار با سفیر تاجیکستان با اشاره‌ به روابط "‌گسترده و صمیمانه" سه کشور ایران، تاجیکستان و افغانستان بر توسعه مناسبات کشورهای فارسی‌زبان در همه عرصه‌ها تأکید کرده است.

وی ضمن یادآوری اشتراکات تاریخی و فرهنگی تاجیکستان و ایران گفته است: "تهران و دوشنبه همواره روابطی گسترده در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته‌اند و باید با بهره‌گیری از همه ظرفیتهای موجود این همکاریها را در همه عرصه‌های مختلف گسترش دهند."

آقای روحانی با اشاره‌ به سفر قریب‌الوقوع خود به تاجیکستان گفته است که در دیدار دوجانبه مقامهای عالی‌رتبه دو کشور راهکارهای عملیاتی شدن توافقات پیشین بررسی خواهد شد.

سفر رئیس‌جمهوری ایران به تاجیکستان در چارچوب اجلاس گروه شانگهای که اواسط ماه سپتامبر در دوشنبه برگزار می‌شود، صورت می‌گیرد. آقای روحانی گفته که در این اجلاس مسائل و همکاریهای منطقه‌ای مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی افزوده است: "زمینه‌های بسیاری برای همکاری سرمایه‌گذاران ایرانی و تاجیکی در بخشهای دولتی و خصوصی وجود دارد و باید در چارچوب کمیسیون مشترَک همکاری ساز و کار و تسهیلات مناسبی برای استفاده از همه ظرفیتهای موجود طراحی شود."

آقای روحانی همچنین گفته که ایران همواره از استقرار ثبات، صلح و امنیت در تاجیکستان حمایت کرده و خواهد کرد.

سفیر تاجیکستان نیز ضمن تقدیم استوارنامه‌اش وظیفه خود را "فراهم ساختن زمینه گسترش روابط دوجانبه، بویژه در عرصه اقتصادی" خوانده است.

آقای امامزاده ابراز امیدواری کرده که سفر قریب الوقوع رئیس‌جمهوری ایران به توسعه بیش از پیش روابط دو کشور "دوست و برادر" منجر شود.

وی با اشاره‌ به "حمایت مادی و معنوی" مردم و دولت ایران از تاجیکستان در طول سالهای استقلال گفته است: "ظرفیتهای بسیاری برای همکاری وجود دارد و ما خواهان بهره‌مند شدن از توانمندی ایران در بازسازی کشورمان هستیم."

سفیر تاجیکستان خواستار تسریع بنیاد خط راه‌آهنی شده است که قرار است ایران را به افغانستان و تاجیکستان و چین متصل کند و این طرح را "موجب رشد سریعتر" اقتصاد تاجیکستان خوانده است.

در یک سال اخیر موضوع تأخیر در انتصاب سفرای جدید ایران و تاجیکستان به بحثهایی در باره تیره شدن روابط دو کشور دامن زده است. ولی اخیرا پرزیدنت رحمان نعمت‌الله امامزاده را به سفارت تاجیکستان در ایران منصوب کرد.

اما جانب ایران تا حال سفیر جدید خود را معرفی نکرده است. برخی از رسانه‌های محلی تاجیکستان خبر داده‌اند که حسن روحانی ضمن سفر خود به تاجیکستان سفیر جدید کشورش را هم معرفی خواهد کرد.

برخی از صاحب‌نظران می‌گویند که مشکل انتصاب سفرای جدید تاجیکستان و ایران در کشورهای همدیگر به اختلاف نظرهای دو جانب بر سر مسائل اقتصادی ربط دارد.

از جمله، طول یک سال اخیر در رسانه های ایران از قول مسئولین ایرانی گزارشهایی منتشر شده با اشاره بر این که بابک زنجانی، سرمایه‌دار زندانی ایرانی، توسط بانک مرکزی تاجیکستان مبالغی را انتقال داده است. تاجیکستان چنین ادعا را رد کرده است.

از سوی دیگر، در روابط دو کشور مشکلاتی در زمینه پرداخت بدهی‌های شرکت “برق تاجیک” به نیروگاه “سنگتوده-۲” که سهام عمده آن به ایران تعلق دارد و تأخیر در انجام طرح تونل “استقلال” وجود دارد.

با وجود این، جانب تاجیکستان اظهار امیدواری کرده که در جریان سفر رسمی رئیس‌جمهوری ایران به تاجیکستان، میان این دو کشور چند توافقنامه به امضا برسد.

مطالب مرتبط