رهبر القاعده از تشکیل شاخه این گروه در شبه‌قاره هند خبر داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبر القاعده در پیامش با ملا عمر تجدید بیعت کرده که به نظر می‌رسد نوعی تاکید بر مرزبندی با 'داعش' باشد

ایمن ظواهری، رهبر القاعده، در یک پیام ویدئویی از تشکیل یک شاخه این گروه در شبه‌قاره هند خبر داده است. او در این فیلم به زبانی آمیخته از عربی و اردو سخن گفته است.

در این فیلم ۵۵ دقیقه‌ای، ایمن ظواهری بار دیگر با ملا عمر، رهبر طالبان افغانستان، اعلام بیعت کرده و گفته است که شاخه هندی القاعده، "پرچم جهاد" را در آسیای شرقی به اهتزاز در می‌آورد.

خبرنگاران می‌گویند به نظر می‌رسد این اعلام وفاداری به ملا عمر، نوعی تاکید بر مرزبندی با گروه "دولت اسلامی" است که در ماه‌های گذشته در سوریه و عراق فعال بوده است.

شبه‌نظامیان افراط‌گرای "دولت اسلامی"، رهبری القاعده در عملیات نظامی اسلام‌گرایان را به چالش کشیده‌اند.

در فیلم منتشر شده، رهبر القاعده با زبانی آمیخته از عربی که زبان مادری اوست و همچنین زبان اردو که در پاکستان رایج است، سخن می‌گوید.

این رهبر القاعده از "امت" اسلامی خواسته است که "در مقابل دشمنان به جهاد متوسل شوند تا سرزمین اسلامی را آزاد کنند، استقلال آن را باز یابند و خلافت اسلامی را احیا کنند".

حق نشر عکس AP
Image caption ایمن ظواهری (سمت راست) تلاش می‌کند سیاست‌های خلف خود اسامه بن‌لادن (سمت چپ) را دنبال کند. عکس از سال ۲۰۰۱ میلادی

این‌طور که از سخنان ایمن ظواهری در این فیلم بر می‌آید، "القاعده شبه‌قاره هند" قرار است در برمه، بنگلادش و ایالت‌های بیشتر مسلمان‌نشین هند فعال باشد.

القاعده پیش‌تر در پاکستان فعال بوده است. شاخه این گروه در سال ۱۹۸۸ در پیشاور پاکستان تاسیس شد.

در مناطق قبیله‌ای در مرز افغانستان و پاکستان، شناخته‌شده‌ترین پایگاه‌های القاعده قرار دارد.

گروه‌های هم‌پیمان القاعده در پاکستان، "لشکر جنگوی" و "لشکر طیبه" هستند. شبکه حقانی و سایر گروه های طالبان پاکستان نیز از متحدان القاعده هستند. جنبش اسلامی ازبکستان هم مانند القاعده در مناطق مرزی پاکستان پناه گرفته است.

درباره نقشه حضور القاعده در جهان این‌جا بیشتر بخوانید.

تحلیل‌گران می‌گویند رهبران سال‌خورده القاعده این‌روزها با گروه "دولت اسلامی" (داعش سابق) در جذب نیرو رقابت دارند.

گروه شبه‌نظامی داعش در جذب پیروان جوان از سرتاسر جهان موفق بوده و ماه‌هاست که بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق را گرفته است.

ابوبکر بغدادی، رهبر گروه "دولت اسلامی"، خودش را "خلیفه" می‌خواند و از مسلمانان سرتاسر جهان حمایت خواسته است.

اختلافات القاعده و داعش در سال ۲۰۱۳ میلادی و پس از آن عیان شد که پیروان ابوبکر بغدادی در سوریه به سر بریدن، مصلوب‌کردن و دیگر انواع مجازات‌های خشن دست زدند.

مطالب مرتبط