ناتو از نقش روسیه در اوکراین انتقاد کرد

رهبران کشورهای غربی عضو سازمان ناتو گفته‌اند روسیه در ایجاد بی ثباتی در شرق اوکراین نقش دارد و از روسیه به این دلیل انتقاد کرده اند.

اجلاس رهبران کشورهای عضو ناتو امروز (پنجشنبه) صبح در ولز در غرب بریتانیا آغاز شد.

رهبران ناتو گفته اند در صورتی که روسیه خط مشی خود را تغییر ندهد فشار بر روسیه را افزایش خواهند داد.

با این حال روسیه همواره ادعاهای غرب در خصوص مسلح کردن شورشیان اوکراین و اعزام سرباز به شرق آن کشور را رد کرده است.

پیشتر دبیرکل ناتو نسبت به جدی بودن روسیه در ارائه طرح برقراری آتش بس در اوکراین ابراز تردید کرده بود.

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، در سخنانی پیش از اغاز رسمی اجلاس سران ناتو، ادامه درگیری بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را بسیار نگران کننده خواند و مشخصا روسیه را مسئول ادامه این جنگ معرفی کرد.

آقای راسموسن در اشاره به طرح آتش‌بس در اوکراین که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز گذشته ارائه داد، گفت: "ما از هر تلاشی برای یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای بحران اوکراین استقبال می کنیم اما آنچه که مهم است، اقدامات عملی و شرایط عینی است."

وی افزود که "آنچه که هنوز هم ادامه دارد، مداخله روسیه است که باعث بی ثباتی در شرق اوکراین می‌شود."

آقای راسموسن گفت که پیمان ناتو همچنان از روسیه می‌خواهد "نیروهای خود را از مرز اوکراین عقب بکشد، مانع از انتقال اسلحه و نفرات به داخل اوکراین شود، حمایت از شبه‌نظامیان مسلح در اوکراین را متوقف کند و با روند سیاسی حل و فصل این مساله همکاری کامل کند."

او گفت که در چنین صورتی، می‌توان گفت که روسیه واقعا در صدد فراهم کردن زمینه خاتمه صلح‌آمیز این بحران است.

دبیرکل ناتو گفت که نحوه برخورد ناتو با روسیه در اجلاس روز پنجشنبه بررسی خواهد شد و تاکید کرد که هر تصمیمی که این اجلاس اتخاذ کند با اصول "قانون نهادی ناتو-روسیه" منطبق خواهد بود.

معاهده موسوم به "قانون نهادی روابط، همکاری و امنیت متقابل روسیه و ناتو" که در اجلاس رهبران ناتو و روسیه در سال ١٩٩٧ امضا شد، چارچوب همکاری دو طرف را تعیین می‌کند.

براساس این معاهده، هر دو طرف اعلام کردند که طرف دیگر را دشمن خود تلقی نمی‌کنند و به همکاری برای ایجاد "صلح پایدار و فراگیر" در منطقه اروپا و حوزه آتلانتیک متعهد هستند.

آنروس فو راسموسن در عین حال تاکید کرد که لازم است ارتباط ناتو و روسیه حفظ شود هر چند، به گفته او، "برای همگان آشکار شده است که روسیه اصول بنیادین قانون نهادی ناتو-روسیه را زیر پا گذاشته است."

همزمان پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، در یک کنفرانس مشترک خبری به همراه آقای راسموسن، تاکید کرد که اوکراین خواهان صلح است و گفت که او هر چه در توان دارد به کار خواهد بست تا از جنگ جلوگیری شود. او همچنین گفت که به مذاکرات با فرستادگان روسیه و نمایندگان شورشیان طرفدارر روسیه در مینسک که قرار است روز جمعه (۵ سپتامبر) صورت گیرد خوشبین است.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، از تحریمهای بیشتر علیه روسیه حمایت کرده است.

مطالب مرتبط