دبیرکل ناتو نسبت به طرح روسیه برای صلح در اوکراین ابراز تردید کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption راسموسن نسبت به صداقت روسیه در ارائه طرح صلح ابراز تردید کرده است

دبیرکل ناتو نسبت به جدی بودن روسیه در ارائه طرح برقراری آتش بس در اوکراین ابراز تردید کرده است.

اجلاس رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - روز پنجشنبه، ١٣ شهریور (٤ سپتامبر)، در ویلز، بریتانیا، آغاز به کار کرده و جنگ داخلی اوکراین و به خصوص نقش روسیه در آن، تشکیل نیروی واکنش سریع برای حمایت از کشورهای عضو ناتو در اروپای شرقی و فعالیت اسلامگرایان تندرو در عراق، افغانستان، لیبی و سومالی مهمترین محورهای مذاکرات در این اجلاس را تشکیل می‌دهند.

پیش از آغاز به کار این نشست، آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، در سخنانی، ادامه درگیری بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را بسیار نگران کننده خواند و مشخصا روسیه را مسئول ادامه این جنگ معرفی کرد.

آقای راسموسن در اشاره به طرح آتش‌بس در اوکراین که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز گذشته ارائه داد، گفت: "ما از هر تلاشی برای یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای بحران اوکراین استقبال می کنیم اما آنچه که مهم است، اقدامات عملی و شرایط عینی است." وی افزود که "انچه که هنوز هم ادامه دارد، مداخله روسیه است که باعث بی ثباتی در شرق اوکراین می‌شود."

آقای راسموسن گفت که پیمان ناتو همچنان از روسیه می‌خواهد "نیروهای خود را از مرز اوکراین عقب بکشد، مانع از انتقال اسلحه و نفرات به داخل اوکراین شود، حمایت از شبه‌نظامیان مسلح در اوکراین را متوقف کند و با روند سیاسی حل و فصل این مساله همکاری کامل کند." او گفت که در چنین صورتی، می‌توان گفت که روسیه واقعا در صدد فراهم کردن زمینه خاتمه صلح‌آمیز این بحران است.

حق نشر عکس PA
Image caption اجلاس رهبران ناتو در میان تدابیر امنیتی گسترده در ویلز برگزار شده است

دبیرکل ناتو گفت که نحوه برخورد ناتو با روسیه در اجلاس روز پنجشنبه بررسی خواهد شد و تاکید کرد که هر تصمیمی که این اجلاس اتخاذ کند با اصول "قانون نهادی ناتو-روسیه" منطبق خواهد بود. معاهده موسوم به "قانون نهادی روابط، همکاری و امنیت متقابل روسیه و ناتو" که در اجلاس رهبران ناتو و روسیه در سال ١٩٩٧ امضا شد، چارچوب همکاری دو طرف را تعیین می‌کند. براساس این معاهده، هر دو طرف اعلام کردند که طرف دیگر را دشمن خود تلقی نمی‌کنند و به همکاری برای ایجاد "صلح پایدار و فراگیر" در منطقه اروپا و حوزه آتلانتیک متعهد هستند.

آنروس فو راسموسن در عین حال تاکید کرد که لازم است ارتباط ناتو و روسیه حفظ شود هر چند، به گفته او، "برای همگان آشکار شده است که روسیه اصول بنیادین قانون نهادی ناتو-روسیه را زیر پا گذاشته است."

روز گذشته، آقای پوتین یک طرح هفت ماده‌ای را برای پایان دادن به جنگ اوکراین ارائه داد و گفت که انتظار دارد در جریان مذاکرات بین دولت اوکراین و شورشیان جدایی‌طلب که قرار است روز جمعه، فردا، در بلاروس تشکیل شود، دو طرف توافق نهایی خود با این طرح را اعلام دارند.

اوکراین و کشورهای غربی روسیه را متهم می کنند که از جدایی‌طلبان اوکراین حمایت تسلیحاتی و تدارکاتی به عمل می‌آورد و نظامیان روسی نیز در داخل خاک اوکراین حضور دارند. روسیه این اتهام را رد کرده و گفته است که جنگ اوکراین نتیجه خودداری دولت مرکزی از پذیرفتن خواست گروهی از شهروندان آن کشور است.

موضعگیری روسیه در قبال بحران اوکراین باعث شده است این کشور هدف تحریم هایی از سوی کشورهای غربی قرار گیرد. روز جمعه گذشته مقامات ناتو اعلام کردند که در نظر دارند یک نیروی واکنش سریع را برای کمک به اعضای این سازمان در شرق اروپا تشکیل دهند و رئیس جمهوری آمریکا نیز گفته است هر کشوری که شرایط عضویت در ناتو را داشته باشد، می‌تواند به این پیمان ملحق شود، اظهاراتی که ممکن است زمینه ساز پیوستن همسایگان روسیه به ناتو شود.

به گفته برخی ناظران، ممکن است این تحولات باعث نگرانی مقامات روسیه و تلاش آنان برای اتخاذ، یا دست کم تظاهر به اتخاذ موضعی معتدل‌تر نسبت به بحران اوکراین شده باشد.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط