بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را کاهش داد

حق نشر عکس AFP

بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است که نرخ بهره پایه بانکی را از ۱۵ صدم درصد به ۵ صدم درصد کاهش داده است.

این بانک همچنین از تدابیر تازه خود برای تحریک و رشد اقتصادی پرده برداشته است.

بانک مرکزی اروپا پیش از این، در ماه ژوئن نرخ بهره را از ۲۵ صدم درصد به ۱۵ صدم درصد کاهش داده بود و همچنین اولین بانک مرکزی بود که نرخ بهره منفی را به اجرا گذاشت.

در ماه های اخیر، نگرانی هایی در مورد کاهش بیشتر نرخ تورم و حتی بروز تورم منفی - یعنی تنزل سطح عمومی قیمت کالا و خدمات - وجود داشته است. چنین وضعیتی می‌تواند به بروز رکود اقتصادی عمیق و طولانی مدت منجر شود که مقابله با آن بسیار دشوار خواهد بود.

نرخ بهره پایه که در کشورهای مختلف به اسامی گوناگون خوانده می‌شود، بهره‌ای است که بانک مرکزی در قبال وام‌های بسیار کوتاه مدت - معمولا چند ساعته و شبانه - از بانک‌های تجاری مطالبه می‌کند.

این بانک‌ها گاه با کمبود موقت نقدینگی جهت تسویه حساب های بین خود در پایان روز مواجه می‌شوند و برای تامین نیاز خود، مبالغی را از بانک مرکزی وام می‌گیرند. نرخ بهره‌ای که بانک مرکزی برای این وام‌ها مطالبه می‌کند، نرخ بهره پایه خوانده می‌شود.

این بانک همچنین در تازه ترین اقدام برای پایان دادن به رکود و جلوگیری از خطر کاهش بیشتر نرخ تورم قرار است طرح خرید دارایی بانک ها را دنبال کند.

اما برنامه تازه بانک مرکزی اروپا طرحی برای خریداری اوراق قرضه با هدف کاستن از ابعاد بحران بدهی در اروپا را در بر ندارد.

ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است که امکان اجرای این طرح نیز بررسی می شود.

او در این باره گفت: "بعضی از اعضای شورای سیاست گذاری موافق تدابیر بیشتر و بعضی دیگر موافق تدابیری کمتر از آنچه من مطرح کرده ام هستند."

به گفته او برنامه جدید بانک مرکزی اروپا "راه میانه" را در پیش خواهد گرفت.

مطالب مرتبط