تحقیقات تازه دولت آمریکا از عملکرد پلیس فرگوسن

حق نشر عکس
Image caption قتل یک نوجوان سیاه‌پوست با ناآرامی‌های گسترده‌ای همراه بود

وزارت دادگستری آمریکا درباره اداره پلیس شهر فرگوسن ایالت میسوری که اخیرا در آن پلیس یک جوان سیاه پوست را کشته بود، تحقیقات گسترده ای به راه انداخته است.

مایکل براون که ۱۸ سال سن داشت، هجدهم مرداد امسال در یکی از محله های فرگوسن که در حومه شهر سنت لوئیس قرار دارد، به ضرب شش گلوله کشته شد.

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا چهارشنبه گفت تحقیقات دولت فدرال در این باره منصفانه و مستقل خواهد بود.

شاهدان عینی گفته اند آقای براون در هنگام حادثه دست های خود را به علامت تسلیم بالای سرش برده بود ولی گزارش پلیس از درگیری او با مامور ضارب حکایت دارد.

این واقعه اعتراضات و ناآرامی های کم سابقه ای را در ایالت میسوری در پی داشت به طوری که باراک اوباما وزیر دادگستری اش را به محل اعزام و وعده داد تحقیقات کاملی برای روشن شدن ابعاد ماجرا صورت بگیرد.

به گفته آقای هولدر، بسیاری از ساکنان شهر به او گفته اند که اهالی محلی نسبت به پلیس بی اعتماد هستند.

حق نشر عکس Getty
Image caption اریک هولدر می گوید تحقیقات منصفانه خواهد بود

به گفته او، تحقیقات دولت فدرال شامل بررسی عملکرد سالیان گذشته پلیس و دیگر سازمان های انتظامی در فرگوسن خواهد بود.

آقای هولدر گفت: "تحقیقات ما در فرگوسن بر نحوه توسل پلیس به قوه قهریه از جمله استفاده از نیروی مرگ‌بار تمرکز می کند. ما همچنین چگونگی توقف، بازرسی، و بازداشت مردم توسط پلیس شهر را بررسی خواهیم کرد."

به گفته آقای هولدر، بازرسان همچنین قرار است نحوه رفتار ماموران با بازداشت شدگان در زندان شهر را هم بررسی کنند.

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، پیش تر درباره نحوه کشته شدن مایکل براون تحقیقاتی را آغاز کرده بود و حتی به طور جداگانه از جسد مقتول کالبدشکافی کرده است.

به گفته کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌‍بی‌سی در واشنگتن، دامنه تحقیقات اف بی آی ورای مایکل براون رفته است و می‌تواند برای مقامات محلی و پلیس شهر فرگسون پیامدهای جدی داشته باشد.

حدود ۶۰ درصد مردم فرگوسن سیاه پوست هستند اما اکثر قریب به اتفاق ماموران پلیس شهر سفید پوست هستند.

به گفته بسیاری از ناظران، اختلاف در تراکم و توازن نژادی منجر به تنش و بی اعتمادی عمیق بین مردم و ماموران پلیس این شهر کوچک شده است.

مطالب مرتبط