پناهجوی ایرانی در استرالیا در پی عفونت خونی درگذشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

استرالیا این اتهام را رد کرده که خدمات پزشکی لازم به حمید خزایی پناهجوی درگذشته ایرانی داده نشده است.

آقای خزایی در پی عفونت خونی و مرگ مغزی درگذشت. وی در اردوگاه پناهجویان در گینه نو بود که پایش زخم شد و عفونت به همه بدنش سرایت کرد.

او در نتیجه عفونت شدید سکته قلبی کرد و در نهایت دچار مرگ مغزی شد. خانواده آقای خزایی تصمیم گرفتند که دستگاه‌های مراقبت پزشکی را که به تنفس و زنده ماندن او کمک می کنند، قطع کنند.

وزیر امور پناهندگان استرالیا از مراقبت‌های پزشکی ارائه شده به حمید خزایی دفاع کرده است.

حمید خزایی ۲۴ ساله در یک اردوگاه پناهندگان در جزیره مانوس، در پاپوا گینه نو، در نزدیکی سواحل استرالیا زندانی بود.

اسکات ماریسون، وزیر امور پناهندگان می‌گوید پناهجویان از خدمات پزشکی خوبی برخوردارند.

"وقتی کسی بیمار می‌شود از طرف افرادی که در آنجا به عنوان بخشی از شبکه بازداشتگاه‌های کشور ما و مراکز روند قضایی ما، کار می‌کنند، خدمات خوبی دریافت می‌کند."

ولی او تایید کرد که وضعیت آقای خزایی بشدت وخیم بود.

وزیر استرالیایی گفت از سازمان پناهندگان خواسته است که رئیس بخش پزشکی آن سازمان مسئله مداوای بالینی حمید خزایی را بررسی کند.

در اوایل این هفته ایان رینتول، از سازمان "اتحاد جنبش پناهندگان" گفته بود که به خانواده پناهجوی جوان که هفته گذشته برای مداوا به بریزبن منتقل شده بود، گفته‌اند او به مرگ مغزی مبتلا شده بود.

حق نشر عکس RAC
Image caption فعالان حقوق پناهندگان می‌گویند مرگ حمید خزایی در اثر شرایط غیربهداشتی و کمبود خدمات پزشکی بوده است

او شرایط اردوگاه را برای عفونت زخم آقای خزایی مورد انتقاد قرار داد و گفت پناهجویان زندانی گاه باید در فاضلابی که در اثر گرفتگی لوله‌های دستشویی‌ها در راهروها سرریز می‌شود، راه بروند.

آقای رینتول حرف‌های سارا هانسون-یانگ، سناتور حزب سبزها را تکرار کرد که گفته در ارائه خدمات پزشکی به حمید خزایی تعلل شده است. او اردوگاه جزیره مانوس را به یک "چاله جهنمی غیربهداشتی" توصیف کرد که باید تعطیل شود.

رضا براتی، یک تبعه دیگر ایرانی، در ماه فوریه گذشته در بازداشتگاه پناهجویان جزیره مانوس در اثر ضربه های ماموران امنیتی و مردم محلی در یک درگیری کشته شد.

بر اساس تدابیر مهاجرتی جدید استرالیا، تمامی پناهجویانی که قصد دارند از طریق دریا به آن کشور برسند، برای روند گزینش در اردوگاه‌هایی در پاپوا گینه نو، نائورو یا جزیره کریسمس نگهداری می شوند.

سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری به این سیاست‌ها اعتراض دارند اما استرالیا می گوید که هدف این تدابیر جلوگیری از سفرهای خطرناک دریایی پناهجویان با قایق‌های غیر مجهز است.

مطالب مرتبط