حملات انتحاری در محله‌های شیعه‌نشین بغداد چندین کشته برجای گذاشت

حق نشر عکس AP
Image caption انفجارهای بغداد نشانه‌های حملات اسلامگرایان تندرو را دارد

در حالیکه رهبران کشورهای عضو ناتو نحوه مقابله را اسلامگرایان تندرو در عراق را در دست بررسی دارند، انفجار در بغداد دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز جمعه، ١٤ شهریور (٥ سپتامبر)، پلیس عراق گزارش کرد که شامگاه گذشته، انفجار دو خودرو بمب گذاری شده در بغداد دست کم هفده نفر را کشته و بیش از چهل تن دیگر را زخمی کرده است.

نخستین انفجار در منطقه عمدتا شیعه‌نشین کاظمین روی داد که بسیاری از فروشگاه‌ها و رستوران‌های کاظمین در آن واقع شده‌اند. در این انفجار، یازده نفر جان خود را از دست دادند و سی و دو تن دیگر زخمی شدند. کوتاه مدتی پس از آن، یک مشروب‌فروشی در محله مرفه کراده بغداد هدف حمله قرار گرفت که در نتیجه آن، دست کم شش نفر کشته و هفده تن دیگر زخمی شدند.

اکثر ساکنان این محله شیعه هستند هر چند پیروان سایر ادیان و مذاهب، از جمله مسیحیان نیز در این محله سکونت دارند. اگرچه کسی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته، ولی معمولا گروه‌های تندرو سنی مسئول اینگونه اقدامات دانسته می‌شوند.

همزمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از اهالی یک روستای سنی‌نشین در شمال عراق گزارش کرده است که شبه نظامیان دولت اسلامی - داعش سابق - گروهی از مردان روستا را گروگان گرفته‌اند. براساس این گزارش، این روستا در اشغال نفرات دولت اسلامی بود اما با نزدیک شدن نیروهای دولت مرکزی عراق، آنان از این روستا عقب نشینی کردند و این گروه از مردان روستا را سوار وانت کردند و با خود بردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption نحوه مقابله با اسلامگرایان تندرو در عراق در دستور کار اجلاس رهبران ناتو قرار دارد

گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام - داعش - در جریان جنگ داخلی سوریه قدرت گرفت و پس از تسلط بر مناطقی از آن کشور، از مرز عبور کرد و بخش‌هایی از خاک عراق را هم به تصرف خود در آورد. در ماه ژوئن سال جاری، این گروه شهرهای موصل و تکریت را تصرف کرد و توانست به سرعت در بخش‌هایی از خاک عراق پیشروی کند.

این گروه بعدا اعلام کرد که در مناطق اشغالی خود در عراق و سوریه خلافت اسلامی تشکیل داده و نام دولت اسلامی را برخود گذاشته است. همچنین، ابوبکر البغدادی به عنوان خلیفه و رهبر دولت اسلامی و مسلمانان جهان معرفی شد.

پیشروی شبه‌نظامیان دولت اسلامی در عراق و خطری که تمامیت ارضی این کشور و امنیت کشورهای منطقه را تهدید می‌کرد باعث مداخله نظامی ایالات متحده به شکل حمله هوایی به مواضع نفرات این گروه و کمک‌های بشردوستانه از آوارگان جنگ شده است.مقابله با دولت اسلامی از محورهای مهم مذاکره در اجلاس رهبران کشورهای عضو ناتو است که از روز گذشته در ویلز، بریتانیا، کار خود را آغاز کرده است.

به نظر می رسد که بدون حمایت غرب، دولت مرکزی عراق قادر به مقابله با نیروهای دولت اسلامی نباشد اما کشورهای غربی از جمله آمریکا، تلویحا چنین حمایتی را به تشکیل دولت فراگیر ملی در عراق مشروط کرده‌اند که باید در آن، تمامی اقوام و مذاهب این کشور مشارکت واقعی و موثر داشته باشند.

برخی از ناظران معتقدند که سیاست‌های دولت نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق، که گروه های شیعه بر آن مسلط بودند، باعث نارضایی اعراب سنی و در نتیجه، زمینه‌ساز رشد افراطگرایی مذهبی در این کشور شد. منتقدان آقای مالکی دولت او را به ترویج فساد، تمرکز قدرت در دست گروه‌های شیعه، بی اعتنایی و تبعیض علیه سایر گروه‌های دینی و وابستگی به ایران متهم کرده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط