تحریم‌های جدید اروپا و آمریکا علیه روسیه

حق نشر عکس s
Image caption شورشیان در دونتسک: هدف از تحریم‌ها ترغیب روسیه به پایان دادن به حمایت آن کشور از شورشیان اوکراین است

در دومین روز اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، نشانه هایی مبنی بر احتمال تشدید تحریم ها علیه روسیه وجود دارد.

آمریکا و اتحادیه اروپا گفته‌اند حتی اگر توافق صلح در مذاکرات بلاروس صورت گیرد، تحریم‌های جدید علیه روسیه وضع خواهد شد.

اتحادیه اروپا در ماه اوت، در لیست سیاه خود تجدید نظر کرد و بخش‌های کلیدی اقتصاد روسیه را هدف تحریم قرار داد. به این ترتیب میزان تحریم‌هایی که اروپا برای روسیه در نظر گرفت از آنچه آمریکا هدف قرار داده بود بیشتر شد.

اتحادیه اروپا و آمریکا هر دو ده‌ها تن از مقامات، فرمانده‌هان جدایی طلبان هوادار روسیه و تعدادی از بزرگترین شرکت‌های آن کشور را به اتهام تضعیف حاکمیت اوکراین در فهرست سیاه خود قرار داده اند.

تحریم‌های جدید

تحریم‌های اتحادیه اروپا که در ۳۰ ژوئیه اعلام شد برای اولین بار بخش‌هایی را هدف تحریم ها قرار داد که توسط اطرافیان پر نفوذ ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اداره می‌شوند.

این مجازات‌ها شامل تحریم تسلیحاتی، محدود کردن اکتشاف و بهره برداری از منابع انرژی دور از سواحل و محدود کردن فعالیت بانک‌های دولتی روسیه برای معامله در بازار اروپا است.

هدف از این مجازاتها تضعیف اقتصاد روسیه و ترغیب ولادیمیر پوتین به پایان دادن به حمایت آن کشور از شورشیان اوکراین است.

حال بانک‌های روسی از گرفتن وام های دراز مدت در اتحادیه اروپا محروم می‌شوند.

حق نشر عکس EPA
Image caption گازپروم، سومین بانک بزرگ روسیه در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارد

همچنین صادرات تجهیزات نظامی و یا با کاربرد دوگانه به روسیه و به طور کلی قراردادهای فروش اسلحه بین اتحادیه اروپا و روسیه ممنوع شده است.

اتحادیه اروپا از صدور فناوری های صنایع انرژی به روسیه منع شده است. این تحریم ها صنعت گاز را متاثر نمی کند و بنابر این صدور گاز به اروپا ادامه خواهد داشت.

از آن گذشته، دوستان و آشنایان آقای پوتین اجازه سفر به کشورهای اتحادیه اروپا را نخواهند داشت.

اتحادیه اروپا با دنبال کردن الگوی تحریم های آمریکا، افراد با نفوذ و نزدیک به آقای پوتین و بسیاری از شرکت های معتبر را نیز هدف تحریم‌های خود قرار داده است.

یکی از مهمترین نهادهای مالی 'بانک روسیه' است که از آن به عنوان 'بانک شخصی' مقامات ارشد روسیه یاد می شود.

حق نشر عکس d
Image caption تحریم‌های جدید شامل حال مشاوران ارشد آقای پوتین در شورای امنیت قدرتمند روسیه می‌شود

در میان آنها یوری کوالچوک و نیکلای شامولف سهامداران عمده و مقام ارشد بانک روسیه و از نزدیکان آقای پوتین قرار دارند، که در دوران ریاست جمهوری او و از طریق تاسیس شرکت تعاونی مسکن به نام 'اوزرو داخا' در ۱۹۹۶ ثروت زیادی برای خود اندوخته اند.

فرد دیگری که به فهرست سیاه اروپا افزوده شده، همبازی جودوی آقای پوتین، آرکادی رومانوویچ، از دوستان قدیمی اوست که قراردادهای عمده‌ای در بنای دهکده المپیک ۲۰۱۴ سوچی به او و برادرش، بوریس، واگذار شد.

این دو برادر همچنین دارای قراردادهای هنگفت برای تاسیس زیرساخت‌های کشور و مالکان بانک اس ام پی نیز هستند.

تحریم‌های جدید مشاوران ارشد آقای پوتین در شورای امنیت قدرتمند روسیه را نیز هدف قرار داده‌ است.

ویاچسلاو ولودین، معاون رئیس ستاد ارتش و بسیاری از ژنرال های ارشد روسیه از جمله کسانی هستند که در فهرست سیاه قرار دارند.

اتحادیه اروپا روسای کنونی نهادهای اطلاعاتی روسیه را نیز هدف قرار داده است، در صورتی که آمریکا دست به چنین اقدامی نزده است.

مسدود کردن دارایی‌های مقامات و تجار روسی در غرب نه تنها حساب های بانکی و سهام شرکت ها را در بر می گیرد بلکه منابع اقتصادی دیگر چون خرید و فروش املاک نیز مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

ممنوعیت از سفر به اروپا در مواردی شامل استثنا است. افرادی که از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند یا به دلایل انساندوستانه (مثلا در صورت نیاز به درمان پزشکی) مشمول ممنوعیت از سفر نمی شوند.

تحریم‌های آمریکا

حق نشر عکس Reuters
Image caption گنادی تیمچنکو از ثروتمندترین تجاران روسیه و از نزدیکان آقای پوتین در فهرست تحریم‌های جدید قرار دارد

گنادی تیمچنکو از ثروتمندترین تجاران روسیه و از نزدیکان آقای پوتین است و مانند بسیاری دیگر از نزدیکان ریاست جمهوری در فهرست سیاه تحریم های آمریکا قرار دارد.

او از بنیانگذاران شرکت تجارت کالای 'گاونور' و صاحب شرکت سرمایه گذاری 'ولگا گروپ' است که از سهامداران عمده در بخش انرژی و حمل و نقل، از جمله شرکت نواتک، دومین شرکت بزرگ تولید کننده گاز در روسیه است.

نام ایگور سچین، از مقامات سابق اطلاعاتی روسیه و از متحدان دیرینه آقای پوتین نیز در فهرست سیاه آمریکا به چشم می خورد.

آقای سچین رئیس شرکت عظیم نفتی 'رزنفت' و از شرکای شرکت 'اکسون موبیل' و 'بریتیش پترولیوم' در بریتانیاست.

اما آقای پوتین در لیست سیاه نیست. رهبران جهان نمی خواهند او را منزوی کنند و می خواهند در صورت لزوم با آقای پوتین رو در رو به گفتگو بنشینند.

غرب هنوز در زمینه‌های مختلف از جمله در مورد ایران و کره شمالی به همکاری روسیه نیاز دارد.

اما آیا هیچکدام از این تدابیر به روسیه ضرر می رساند؟

تحریم‌ها پیامی روشن به آقای پوتین و متحدان قدرتمند او در حوزه سیاست و تجارت می فرستد.

دست بانک‌ها و شرکت های تولید انرژی که در لیست سیاه قرار دارند از بازارهای مالی آمریکا و اتحادیه اروپا کوتاه شده است.

ناظران می گویند تحریم ها احتمالا اقتصاد رو به رکود روسیه را بیشتر از این تضعیف خواهد کرد.

نرخ رشد اقتصادی روسیه در سال گذشته میلادی ۱.۳ درصد بود. این در حالی است که بین ماه های آویل و ژوئن سال جاری هیچ رشدی در این زمینه مشاهده نشده است.

ضررهایی که متوجه اتحادیه اروپاست

روسیه بازار بزرگی برای خودروهای آلمانی است. دولت آلمان به دلیل تاثیر منفی تحریم روسیه روی اقتصاد آن کشور در ابتدا با مجازات های اقتصادی مخالف بود.

روسیه یازدهمین بازار صادرات کالا و خدمات محصول آلمان است. سال گذشته حجم صادرات آلمان به روسیه به ۳۸ میلیارد یورو رسید.

سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزی روی مواضع دولت آلمان تاثیر گذاشت. آنگلا مرکل گفت تحریم روسیه اجتناب ناپذیر است و وزیر اقتصاد آلمان نیز افزود منافع اقتصادی اولویت اول نیست، اولویت اصلی تضمین ثبات و صلح است.

بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا بیشتر از بقیه در اثر تحریم ها متضرر می شوند زیرا در دهه اخیر روسیه به بازار بزرگی برای کالاهای مصرفی غرب تبدیل شده است.

پس از آنکه روسیه در واکنش به تحریم‌های غرب، واردات مواد غذایی از اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا را تحریم کرد، تولید‌کنندگان مواد غذایی نیز با ضررهای هنگفتی مواجه شده‌اند.