اوباما: ائتلافی از کشورهای ناتو آماده مقابله با 'داعش' است

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس‌جمهوری آمریکا در هفته‌های اخیر اجازه حمله هوایی به مواضع 'دولت اسلامی' را داده است

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید ائتلافی از هم‌پیمانان ناتو آماده است برای اقدام نظامی علیه گروه 'دولت اسلامی' به ایالات متحده بپیوندد.

آقای اوباما در اجلاس رهبران کشورهای پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) در ولز گفت که یک "ائتلاف مرکزی" برای مقابله با تهدید "داعش" شکل گرفته است.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، گفته که این ائتلاف شامل آلمان، استرالیا، ایتالیا، بریتانیا، ترکیه، دانمارک، فرانسه، کانادا و لهستان است.

شبه‌نظامیان افراط‌گرای "دولت اسلامی" در ماه‌های اخیر، بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را گرفته‌اند.

پیش‌بینی شده است که رئیس‌جمهوری آمریکا و وزیر امور خارجه آن کشور از نشست سران کشورهای عضو ناتو بهره بگیرند تا کشورهای بیشتری را برای جنگیدن با "داعش" همراه کنند.

تهدید "دولت اسلامی" یکی از چند بحرانی بوده که در نشست رهبران کشورهای عضو ناتو به بحث گذاشته شده است.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، در نشست ناتو گفته است: "ما باید طوری به آنها [نیروهای دولت اسلامی] حمله کنیم که جلوی پیش‌روی بیشترشان را بگیریم و نیروهای امنیتی عراق و دیگرانی که آماده مقابله با آنها هستند را تقویت کنیم، بی آن‌که نیروهای خودمان را درگیر کنیم."

در اواخر این جلسه بود که باراک اوباما گفت یک "ائتلاف مرکزی" شکل گرفته است تا علاوه بر تلاش‌های دیپلماتیک، به شیوه نظامی، اطلاعاتی و قانونی هم با شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" در عراق مقابله کند.

تلاش برای اقدام فراگیر

حق نشر عکس AP
Image caption در هفته‌های گذشته شبه‌نظامیان 'داعش' بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را گرفته‌اند

در روزهای گذشته انتشار فیلم‌های سر بریدن دو روزنامه‌نگار آمریکایی، جیمز فولی و استیون ساتلاف، خبرساز شده است.

در این فیلم‌ها که در اینترنت منتشر شدند، یک شبه‌نظامی عضو "دولت اسلامی" که صورت خود را پوشانده و لهجه بریتانیایی دارد، رئیس‌جمهوری آمریکا را خطاب قرار می‌دهد و به او هشدار می‌دهد که حمله‌ها علیه مواضع "داعش" را متوقف کند.

آقای اوباما گفته است "چنین اقدامات نفرت‌آوری، آمریکا را مرعوب نمی‌کند".

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا هم که در اجلاس سران ناتو حضور دارد، گفته است که ائتلافی بزرگ‌تر و گسترده‌تر از این برای مقابله با تهدید "دولت اسلامی" لازم است و این "ائتلاف مرکزی" قرار است هسته آن شود.

سه هفته دیگر اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می‌شود و آمریکا امیدوار است تا آن‌زمان هم‌پیمانانش به برنامه فراگیری برای مبارزه با "داعش" رسیده باشند.

رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر گفته بود که مبارزه با "تفکرات وحشیانه و بی‌پایه‌ای که دولت اسلامی نماینده آن است" مستلزم تلاش مشترک بین‌المللی است.

او ابراز اطمینان کرد که کشورهای عرب و مسلمان و جامعه جهانی دست در دست هم برای منزوی‌کردن "این غده سرطانی" همکاری خواهند کرد.

در هفته‌های گذشته و با بالاگرفتن تهدید گروه "دولت اسلامی" (داعش) در عراق و سوریه، سخن از احتمال همکاری ایران و آمریکا در این باره به میان آمده است.

از جمله گزارش‌هایی به بی‌بی‌سی رسید درباره این‌که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اجازه داده مقام‌های نظامی این کشور برای هماهنگ‌کردن مبارزه با "داعش" با مقام‌های نظامی آمریکا در عراق دیدار داشته باشند. اما هر دو طرف این گزارش را تکذیب کرده‌اند.

مطالب مرتبط