ارتش سوریه شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی را در رقه هدف گرفت

حق نشر عکس non
Image caption تصویری که هواداران داعش از پیامد حملات هوایی در توییتر منتشر کرده‌اند

نیروهای دولتی سوریه در یک رشته حملات هوایی، مناطقی را در شهر رقه، از مهم‌ترین مراکز قدرت شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش سابق) هدف قرار داده‌اند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، که در لندن مستقر است، گزارش می‌دهد که دست‌کم ۲۵ نفر در این حملات کشته شده‌اند که ۱۶ نفر آنها غیرنظامی و ۹ نفر از پیکارجویان گروه دولت اسلامی بوده‌اند.

بیشترین تلفات در پی اصابت موشکی به یک نانوایی شلوغ به بار آمده است.

گزارش‌های تاییدنشده حاکی از آن است که ساختمان‌هایی که گروه دولت اسلامی از آنها به عنوان مرکز فرماندهی و زندان استفاده می‌کرده است نیز هدف حمله قرار گرفته‌اند.

رقه، شهری با جمعیت نیم میلیون نفری، یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های گروه دولت اسلامی به شمار می‌رود و این گروه مدتی نسبتا طولانی است که اداره امور این شهر را در دست گرفته است.

این گروه حدود دو هفته پیش یک پایگاه هوایی مهم ارتش سوریه را در نزدیکی رقه تصرف کرد.

گروه دولت اسلامی که پیش از این خود را داعش می‌نامید، بخش‌های گسترده‌ای از خاک سوریه و عراق را در کنترل دارد و با نیروهای دولتی هر دو کشور، پیشمرگ‌های کرد و همچنین دیگر گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد درگیر است. علاوه بر این، آمریکا با حملات هوایی مانع پیشروی نیروهای این گروه به سوی اربیل شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از همکاری ایران و آمریکا برای مقابله با گروه دولت اسلامی در عراق است. هر چند مقامات هر دو طرف رسما این مساله را تکذیب می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رقه، در سوریه، یکی از مهمترین پایگاه‌های قدرت داعش است

مطالب مرتبط