۴۱ میلیون دلار غرامت برای سال‌های زندان به جرم تجاوز ناکرده

حق نشر عکس AP
Image caption یوسف سلام، یکی از پنج نفری که به غلط به ارتکاب تجاوز متهم شده بود

دادگاهی فدرال در آمریکا حکم داده است به پنج نفری که به غلط به جرم تجاوز به زندان افتاده بودند بابت سال‌های زندانشان در مجموع ۴۱ میلیون دلار غرامت پرداخت شود.

در سال ۱۹۸۹ زنی سفیدپوست در پارکی در نیویورک مورد تجاوز قرار گرفت و پنج نوجوان سیاه‌پوست و لاتین‌تبار به اتهام ارتکاب این تجاوز به زندان افتادند.

با وجود اینکه قربانی تجاوز حافظه خود را از دست داده و مهاجم یا مهاجمان را به یاد نداشت، همچنین شاهد و مدرک قانع‌کننده‌ای در کار نبود، این پنج نفر مطابق اعتراف اولیه به حبس محکوم شدند، هرچند می‌گفتند که با تهدید و زیر کتک مجبور به اعتراف شده بودند.

پرونده آنها به "پنج تن سنترال پارک" معروف شده بود. یک فیلم هم از روی ماجرای زندگی این پنج نفر ساخته شده است.

سرانجام در سال ۲۰۰۲ شخصی دیگر به جرم تجاوز در زندان بود به ارتکاب این مورد تجاوز اعتراف کرد و شواهد دی‌ان‌ای نیز اعتراف او را تایید کرد.

به این ترتیب پنج نفری که به غلط محکوم شده و بین ۶ تا ۱۳ سال را در زندان سپری کرده بودند، درخواست غرامت کردند و در نهایت دادگاه حکم داد که هر یک از آنها به ازای هر یک سالی که در زندان سپری کرده، یک میلیون دلار غرامت دریافت کند.

با این حال مقام‌های نیویورک همچنان می‌گویند مسئولان قضایی و انتظامی مرتبط با پرونده عملکرد نادرستی نداشته‌اند.

هفته گذشته نیز مورد مشابهی در ایالت کارولینای شمالی روی داد و دو برادر ناتنی پس از تحمل سه دهه حبس به جرم تجاوز جنسی و قتل، در پی آزمایش دی ان‌ای بیگناه اعلام و از زندانی در ایالت کارولینای شمالی آزاد شدند.

آنها نیز سیاه‌پوست بودند. برخی دستگاه قضایی و پلیس آمریکا را متهم می‌کنند که در مواردی عملکردی نژادپرستانه و علیه اقلیت‌های سیاه‌پوست، خاورمیانه‌ای و یا لاتین‌تبار دارند.

حق نشر عکس AP
Image caption سه نفر از پنج نفری که به غلط به زندان افتاده بودند

مطالب مرتبط