محمد مرسی به فروش اطلاعات محرمانه مصر به قطر متهم شد

حق نشر عکس AP
Image caption تحریک به خشونت، جاسوسی و فساد مالی از جمله اتهامات محمد مرسی است

دادستان مصر محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنارشده آن کشور را متهم کرده است که مدارکی را در ارتباط با امنیت ملی کشورش به قطر تحویل داده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه دادستانی مصر گزارش کرده که آقای مرسی متهم است که در ازای یک میلیون دلار مدارکی مرتبط با امنیت ملی (مصر) را تحویل نهادهای اطلاعاتی قطر داده است.

رئیس‌جمهور برکنارشده مصر متهم شده است که این مدارک را از طریق شبکه تلویزیونی الجزیره، مستقر در دوحه، به دست نهادهای اطلاعاتی خارجی رسانده است.

آقای مرسی اوایل تیر سال گذشته و در پی کودتایی نظامی، از سمت خود برکنار شد و هم‌اکنون در بازداشت است. او در پی سرنگونی حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین مصر، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد و گروه اخوان‌المسلمین، اصلی‌ترین حامی نامزدی او بود.

قطر از حامیان گروه اخوان‌المسلمین به شمار می‌رود و از زمان برکناری و بازداشت محمد مرسی، روابط دیپلماتیک مصر و قطر هم پرتنش بوده است.

آقای مرسی از زمان برکناری، در چندین نوبت در دادگاه حاضر شده است تا به اتهاماتی که علیه‌اش مطرح شده است، رسیدگی شود. فساد مالی و تحریک به خشونت از دیگر اتهامات مطرح علیه اوست.

آقای مرسی بارها گفته است که خود را رئیس‌جمهور قانونی مصر می‌داند و دادگاهی را که علیه‌اش تشکیل شده، غیرقانونی خوانده است.

در نزدیک به یک سال اخیر، چندین مقام ارشد اخوان‌المسلمین و صدها نفر از اعضای این گروه، پس از محاکمه، به مرگ محکوم شده‌اند. فعالان حقوق‌بشر می‌گویند که اقدامات سختگیرانه و سرکوبگرانه مقامات مصر در یک سال گذشته زمینه‌ساز مرگ بیش از هزار و ۴۰۰ نفر و بازداشت هزار و ۶۰۰ نفر شده است.

مطالب مرتبط