ادامه حملات توپخانه‌ای علیرغم توافق آتش بس در شرق اوکراین

حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبران روسیه و اوکراین همچنین در مورد نحوه ارسال کمک‌های بشردوستانه به نواحی جنگ زده گفتگو کرده اند

ولادیمیر پوتین و پترو پروشنکو، روسای جمهوری روسیه و اوکراین در یک تماس تلفنی گفته اند که آتش بس در شرق اوکراین عمدتا پا برجا بوده است.

این در حالیست که گزارش هایی از وقوع حملات توپخانه‌ای در نزدیکی شهر ماریوپل، واقع در جنوب شرق اوکراین منتشر شده است.

فرگال کین، خبرنگار بی‌بی سی از ماریوپل توییت کرده است که حملات توپخانه‌ای مجددا از سر گرفته شده و ادامه دارد.

از طرف دیگر، مسکو هشدار داده است که تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور با واکنش روسیه مواجه خواهد شد.

اتحادیه اروپا می گوید دور تازه تحریم‌هایش علیه روسیه را روز دوشنبه برای بررسی اعضای این اتحادیه مطرح خواهد کرد، ولی اگر روسیه نیروهایش را از شرق اوکراین خارج کند و به توافق آتش بس احترام بگذارد، تحریم‌های جدید لغو خواهد شد.

روسیه این اتهام که برای حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین به این کشور تانک و نیرو فرستاده است را بی‌اساس می داند.

درگیری‌های چند ماه گذشته در شرق اوکراین بیش از ۲۶۰۰ کشته برجای گذاشته است.

شرایط آتش بس

پترو پروشنکو با صدور بیانیه اعلام کرده است که او و ولادیمیر پوتین در یک گفتگوی تلفنی تاکید کردند که سازمان امنیت و همکاری اروپا باید حداکثر نقش ممکن در عرصه نظارت بر آتش بس را داشته باشد.

او در یک مصاحبه تلویزیونی نیز گفت:‌ 'به نظر من، در شرایط فعلی این بار ما آمادگی بیشتری برای آتش بس داریم. نکته دیگر این که ما نهایت سعی امان را کردیم تا سازمان امنیت و همکاری اروپا را وارد روند آتش بس کنیم تا تمام دنیا از دید یک سازمان بی‌طرف شاهد آن باشد که چه کسی آتش بس را نقض می کند.'

کیف و جدایی طلبان یکدیگر را به چند مورد نقض آتش بس متهم کرده اند. بر اساس توافق آتش بس، سلاح‌های سنگین باید از شرق اوکراین برچیده شوند.

حق نشر عکس reuters
Image caption اوضاع در شرق اوکراین بسیار آرام تر شده است

آزادی اسرای جنگی و باز شدن تمام نواحی جنگ زده به روی کمک‌های بشردوستانه از دیگر موارد مهم این توافق است.

رهبران روسیه و اوکراین همچنین در مورد نحوه ارسال کمک‌های بشردوستانه به نواحی جنگ زده گفتگو کرده اند.

ولادیمیر پوتین نیز در بیانیه‌ای گفت که طرفین توافق کرده اند که به گفتگو ادامه بدهند.

شورشیان طرفدار روسیه و دولت اوکراین روز جمعه در مینسک، پایتخت بلاروس توافق آتش امضا کردند. نمایندگان روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا هم در آن نشست شرکت داشتند.

درگیری های پراکنده

در ۲۴ ساعت گذشته حداقل دو درگیری عمده در نواحی شرقی اوکراین رخ داده است.

آندری لیسنکو، سخنگوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین می گوید شورشیان از زمان آغاز آتش بس، ۱۰ بار به سوی نیروهای ارتش آتش گشوده اند.

از طرف دیگر، الکساندر زاخارچنکو، که خود را رهبر 'جمهوری خلق دونتسک' می خواند گفته است که آتش بس 'به طور کامل رعایت نشده است' و شبه نظامیان روس تبار در آموروسییوکا، در نزدیکی دونتسک هدف حملات توپخانه‌ای ارتش قرار گرفته اند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز در توییتر اعلام کرده است که یک محموله‌ امدادی به خاطر حملات توپخانه‌ای مجبور به بازگشت شده است.

یکی از اعضای کارکنان بی‌بی سی که به فرودگاه دونتسک رفته بود گفت روز شنبه صدای تیراندازی و چند انفجار را شنید اما مردم به او گفته اند که طی شب اوضاع آرام بوده است.

از طرف دیگر، وزارت امور خارجه روسیه هشدار داده است در صورتی که تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا تصویب شود مسکو 'بی‌شک' واکنش نشان خواهد داد.

دور تازه تحریم‌های اتحادیه اروپا شامل ۲۴ مقام روسیه و رهبران شورشیان شرق اوکراین می شود که در صورت به اجرا درآمدن تحریم‌ها دارایی‌هایشان در بانک‌های اروپایی مسدود خواهد شد و حق ورود به کشورها عضو این اتحادیه را هم نخواهند داشت.

مطالب مرتبط