دهها سیاستمدار متهم در فساد مالی شرکت نفتی برزیل

حق نشر عکس AFP
Image caption پائولو کوستا که از سال گذشته در بازداشت بوده، پیش از افشای اسامی سیاستمداران درگیر ارتشاء، برای تخفیف مجازات خود با دادستانی وارد چانه زنی و توافق شد

یک مدیر سابق شرکت پتروبراس، شرکت نفت دولتی برزیل، بیش از ٤٠ سیاستمدار آن کشور را به فساد مالی متهم کرده است.

پائولو رابرتو کوستا، که هم اکنون در زندان به سر می برد از یک وزیر دولت برزیل و چندین استاندار و نماینده کنگره که در رشوه گیری دست داشته اند، نام برده است.

تمامی این افراد از احزاب حامی دیلما روسف، رییس جمهور برزیل بوده اند.

خانم روسف در انتخابات ریاست جمهوری آتی برزیل که کمتر از یک ماه دیگر برگزار می شود، مجددا نامزد حزب کارگر است.

آقای کوستا گفته است در طول سالهای ٢٠٠٤ تا ٢٠١٢ که او در شرکت پتروبراس کار می کرده، سیاستمدارانی که از آنها نام برده ٣ درصد از ارزش قراردادهای امضا شده توسط پتروبراس را به عنوان 'کمیسیون' دریافت می کردند.

او گفته است از این پول برای خریدن آرا به نفع کاندیداهای طرفدار دولت استفاده می شده است.

پائولو کوستا که از سال گذشته در بازداشت بوده است، پیش از افشای این اسامی سیاستمداران درگیر ارتشاء، برای تخفیف مجازات خود با دادستانی وارد چانه زنی و توافق شد.

حمایت عمومی از خانم روسف در میان مردم رو به کاهش است و رقیب او، مارینا سیلوا، که وزیر محیط زیست سابق برزیل بوده است از اقبال بیشتری برخوردار شده است.

شرکت پتروبراس در چند سال گذشته با افزایش شدید هزینه ها و کاهش درآمد مواجه بوده است و افشاگری اخیر می تواند بر طرحهای خانم روسف برای تمدید دوره ریاست جمهوری خود ضربه دیگری وارد کند .

این شرکت هم اکنون یکی از بدهکارترین شرکتهای نفتی جهان است و ارزش آن در بازارهای جهانی در طی سه سال گذشته حدود ٥٠ درصد افت کرده است.

مطالب مرتبط