آمریکا مواضع 'دولت اسلامی' در اطراف سد حدیثه را بمباران کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption عشایر سنی حامی دولت عراق در حفاظت از سد حدیثه در قبال پیشرویهای گروه سنی افراطی موسوم به دولت اسلامی، نقش موثری دارند

مقامات آمریکایی گفته اند نظامیان آن کشور در چند نقطه غرب عراق از طریق هوا به مواضع شورشیان افراطی موسوم به 'دولت اسلامی' حمله کرده اند.

حملات نظامی آمریکا در منطقه سد حدیثه، دومین سد بزرگ عراق، متمرکز بوده است.

سد حدیثه بر رود فرات در استان انبار در غرب عراق ساخته شده و در حدود ۱۸۰ کیلومتری شمال غربی بغداد قرار دارد.

مقامات آمریکایی گفته اند حملات هوایی آن کشور برای حمایت از نیروهای عراقی انجام شد که از این سد در قبال حملات افراطیان مسلح سنی مذهب وابسته به 'دولت اسلامی' حفاظت می کنند.

شورشیان که کنترل چندین سد عراق را در هدف داشتند، پیشتر موفق شده اند که کنترل سدهای موصل و فلوجه را به دست گیرند اما سد حدیثه تا کنون در کنترل نیروهای دولتی عراق و عشایر سنی حامی دولت در منطقه باقی مانده است.

پیشتر گزارش شده بود که پیشمرگه‌های کردستان عراق توانسته‌اند با کمک حملات هوایی آمریکا، کنترل ارتفاعات مشرف به شرق موصل را از کنترل شورشیان خارج کنند.

هر گروهی که این ارتفاعات را در دست بگیرد، می‌تواند دامنه آن را هم به سهولت تحت کنترل داشته باشد.

گزارش شده است که در جریان درگیری‌ها برای در اختیار گرفتن کنترل این منطقه بیش از ۳۰ نفر از شورشیان 'دولت اسلامی' کشته شده‌اند.

با این حال، گروه موسوم به دولت اسلامی همچنان کنترل شهر موصل را در دست دارد.

پیشمرگه‌های کرد عراق یک هفته پیش نیز توانستند با حمایت حملات هوایی آمریکا کنترل تاسیسات نفتی در نزدیکی موصل را هم از دست گروه دولت اسلامی خارج کنند.

با این حال، برنامه ای برای آزاد سازی شهر موصل هنوز وجود ندارد.

مطالب مرتبط