موافقان و مخالفان استقلال اسکاتلند شانه به شانه هم پیش می‌روند

حق نشر عکس PA
Image caption مخالفان و موافقان استقلال اسکاتلند تلاش‌های خود را در روزهای باقیمانده تا همه‌پرسی شدت داده‌اند

در حالی که یازده روز بیشتر به همه‌پرسی استقلال اسکاتلند باقی نمانده (پنج شنبه ۱۸ سپتامبر، ۲۷ شهریور) نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند مخالفان و موافقان شانه به شانه پیش می‌روند.

هم اردوی موافقان (کمپین آری) و هم اردوی مخالفان ("با هم بودن بهتر است") مدعی هستند که در موقعیت بهتری قرار دارند.

آخرین نظر سنجی نشان می‌دهد موافقان استقلال اسکاتلند با فاصله‌ای اندک از مخالفان پیشی گرفته‌اند، به نسبت ۵۱ به ۴۹ درصد. این نخستین و تنها نظرسنجی بزرگی است که از پیش افتادن استقلال‌طلبان حکایت دارد.

اما نظرسنجی‌های دیگر حاکی از این هستند که مخالفان با فاصله کمی از موافقان پیش هستند، از جمله نظرسنجی دیگری که با مستثنی کردن افرادی که هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند، مخالفان استقلال را ۵۲ به ۴۸ از موافقان جلوتر ارزیابی کرده است.

کارشناسان معتقدند افرادی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند رای آری یا نه به استقلال اسکاتلند بدهند تاثیر مهمی درنتیجه همه‌پرسی خواهند داشت چون نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند فاصله دو گروه با هم بسیار اندک است.

در همین حال جورج آزبورن وزیر دارایی بریتانیا امروز برای تقویت موضع مخالفان جدا شدن اسکاتلند از بریتانیا، به بی‌بی‌سی گفت در چند روز آینده طرحی برای اعطای قدرت بیشتر به پارلمان اسکاتلند ارائه خواهد شد که بر اساس آن، پارلمان محلی اسکاتلند در زمینه مسائل اقتصادی و مالیات قدرت تصمیم‌گیری بیشتری پیدا خواهد کرد.

در واکنش به اظهارات جورج آزبورن برای اعطای اختیارات بیشتر به پارلمان اسکاتلند، الکس سموند وزیر اول دولت محلی اسکاتلند و رهبر موافقان استقلال، این پیشنهاد را رشوه‌ای "از سر ترس" توصیف کرد، چرا که مخالفان استقلال دارند قافیه را می‌بازند:

"آنها عتبار خود را از دست داده‌اند بنابراین این اقدام آنها بی‌تاثیر است."

در همین حال گوردون براون نخست وزیر سابق بریتانیا از حزب کارگر، نزدیک بودن مخالفان و موافقان را نتیجه سیاست‌های دولت فعلی دانسته است.

دولت فعلی که از ائتلاف احزاب محافظه‌کار و لیبرال دمکرات تشکیل شده عمدتا سیاست‌های حزب محافظه‌کار را دنبال می‌کند و گوردون براون معتقد است سیاست‌هایی مثل کاستن از خدمات و هزینه های رفاهی از جمله در زمینه مسکن و اصلاح مالیاتی، کار را برای موافقان اتحاد اسکاتلند با بریتانیا "دشوار" کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اختلاف نظر بر سر استقلال اسکاتلند در تمام ابعاد زندگی مردم این کشور دیده می‌شود

آلستر دارلینگ که رهبری کمپین موافقان اتحاد را بر عهده دارد نظر سنجی اخیر را "زنگ بیدارباش" توصیف کرده و گفته است: "پیام این نظرسنجی از نظر من روشن است، آنها که می‌خواهند اسکاتلند عضوی از خانواده بریتانیا باقی بماند باید هجدهم سپتامبر رای بدهند."

با این حال آلستر دارلینگ پیش بینی کرد که مخالفان استقلال برنده‌ این مبارزه خواهند شد، هر چند به گفته جورج آزبورن، وزیر دارایی، تعیین برنده به لحظات آخر خواهد کشید.

نیکولا استرجن معاون وزیر اول اسکاتلند می‌گوید نظر سنجی اخیر ثابت می کند ورق بشدت به نفع استقلال طلبان بر گشته است:

"اسکاتلند یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست و مردم بیش از پیش متوجه می شوند که رای به استقلال اسکاتلند، فرصتی است برای اینکه این ثروت عظیم مفیدتر باشد، شغل بیشتری ایجاد کند و خدمات اساسی مثل نظام بهداشت و درمان را از آثار مخرب خصوصی سازی دولت برتانیا بهتر مخافظت کند."

در مدت باقیمانده تا همه‌پرسی هر دو طرف تلاش‌ خود را برای پیروزی تشدید خواهند کرد، در این بین حزب کارگر و کاروین جونز وزیر اول دولت محلی ولز هم برای تقویت مخالفان استقلال وارد عمل شده‌اند.

مطالب مرتبط