عقب نشینی اوباما از برنامه اصلاح مقررات مهاجرت

حق نشر عکس AFP
Image caption رییس جمهوری آمریکا وعده داده بود که با اختیارات اجرایی خود کنگره را دور بزند و اصلاحات مورد نظرش را اعمال کند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که برخلاف وعده ای که پیشتر داده بود فعلا قصد ندارد از اختیاراتش برای اصلاح مقررات مهاجرت و اقامت در ایالات متحده استفاده کند.

او روز شنبه گفت به خاطر افزایش تعداد کودکانی که به طور غیرقانونی وارد کشور شده اند برنامه قبلی اش در مورد توسل به دستورالعملی های اجرایی در عرصه مهاجرت را به بعد از انتخابات میان دوره ای که در ماه نوامبر امسال برگزار خواهد شد موکول می کند.

یکی از اولویت های داخلی مهم دولت آقای اوباما اصلاح قوانین مهاجرت است اما این اولویت به خاطر مخالفت ها و کارشکنی های جمهوریخواهان در کنگره به جایی نرسیده است.

رییس جمهوری آمریکا ماه ژوئن امسال وعده داده بود که با اختیارات اجرایی خود کنگره را دور بزند و اصلاحات عمده مورد نظرش را اعمال کند.

اما سپس در ماه ژوئیه امسال اعلام شد که بیش از ۵۵ هزار کودک که بیشترشان تنها بوده‌اند از ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی در حین ورود به خاک آمریکا در مرزهای جنوبی این کشور بازداشت شده اند.

باراک اوباما در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه ان بی سی گفته است که مساله ورود بی سابقه کودکان به مرزهای جنوبی آمریکا و اعتراضاتی که در پی داشته، در محاسبات سیاسی وی اثر گذاشته است.

به نظر می رسد که تصمیم او به خصوص برای کمک به کمپین انتخاباتی سناتورهای دموکرات در ایالت های جنوبی و غربی باشد که در انتخابات میان دوره ای امسال به شدت نگرانند برنامه اصلاح مقررات مهاجرتی به شانس پیروزی آنها لطمه بزند.

باراک اوباما گفته است:‌ 'من می خواهم قدری صبر کنم تا مطمئن شوم که مردم می دانند که چرا ما می خواهیم این کار را انجام بدهیم‌ و چرا این کار درستی برای مردم و اقتصاد آمریکاست.'

میزان مهاجرت کودکانی که تنها سفر می‌کنند، در سال ۲۰۰۸ حدود ۲۰ هزار نفر بوده اما در سال ۲۰۱۴ این آمار به بیش از ۵۵ هزار نفر رسیده است.

به همین خاطر، در تابستان امسال دولت باراک اوباما خواهان سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بودجه اضطراری برای افزایش تمهیدات امنیتی در مرزهای جنوبی و ساخت بازداشتگاه‌های مرزی شده بود.

دستکم حدود ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا زندگی می کنند که بیش از نیمی از آنان مکزیکی هستند.