باوجود تهدید روسیه، اتحادیه اروپا تحریم تازه تصویب می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption تاکنون حدود ۲۶۰۰ نفر در درگیری های شرق اوکراین جان خود را از دست دادند

اتحادیه اروپا می گوید تحریم های تازه علیه روسیه به زودی تصویب و از فردا (سه شنبه ۹ سپتامبر) اجرا می‌شود. این اقدام اتحادیه اروپا در حالی صورت می‌گیرد که روسیه پیشتر از انجام اقدامات تلافی‌جویانه خبر داده بود.

اما در عین حال یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا با اشاره به این که این تحریم‌ها می‌تواند "برگشت پذیر" باشد، گفته است که چنین چیزی بستگی به اوضاع در اوکراین دارد.

روسیه هشدار داده بود در صورت عملی شدن تحریم های تازه علیه این کشور مانع از انجام پروازهای بین المللی از طریق حریم هوایی‌اش خواهد شد.

اتحادیه اروپا گفته است اگر روسیه نیروهایش را از شرق اوکراین خارج کند و به توافق آتش بس احترام بگذارد، تحریم های جدید لغو خواهد شد.

در همین حال دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه هشدار داده که مسکو پاسخ مناسبی به تحریم های بیشتر علیه این کشور خواهد داد.

آقای مدودف گفته است ممنوعیت استفاده از حریم هوایی روسیه منجر به "ورشکستگی بسیاری از شرکت های هوایی" خواهد شد.

نخست وزیر روسیه افزود: "ما براساس روابط دوستانه با شرکایمان همکاری می کنیم و به همین دلیل آسمان روسیه به روی پروازهای شرکت های هواپیمایی باز است. اما اگر محدودیت هایی برای ما ایجاد شود. ما هم مجبور به پاسخگویی خواهیم بود."

حق نشر عکس i
Image caption فرودگاه دونتسک بارها صحنه درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان بوده است

چنانچه روسیه حریم هوایی را به مسیرهای آسیایی مسدود کند، شرکت های هواپیمایی مجبور به پرداخت هزینه هایی بیشتر برای تامین سوخت مصرفی شان هستند.

آتش بس شکننده در شرق اوکراین علیرغم برخی تیراندازی های پراکنده همچنان پا برجاست.

قرارداد آتش بس میان دولت اوکراین و شورشیان روس‌تبار شرق آن کشور میان طرفین و در حضور نمایندگان سازمان امنیتی و همکاری اروپا امضا شده بود.

از ماه آوریل گذشته تاکنون حدود ۲۶۰۰ نفر در درگیری های شرق اوکراین جان خود را از دست دادند.

روسیه بارها اتهام‌های وارده از سوی اوکراین و غرب را مبنی بر اعزام نیرو به دونتسک و لوهانسک به منظور حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین، رد کرده است.

مطالب مرتبط