گردهمایی اقوام قربانیان هواپیمای گمشده مالزیایی

حق نشر عکس d

بازماندگان قربانیان هواپیمای مالزیایی MH۳۷۰ امروز، دوشنبه ۸ سپتامبر به مناسبت ششمین ماه ناپدید شدن این هواپیما در معبدی در پکن گردهم آمده‌اند.

دست کم سی تن از اقوام و نزدیکان قربانیان در حالی که روی زمین نشسته و گریه می‌کردند به اشعاری که به یاد قربانیان دکلمه می‌شد، گوش می‌دادند.

گفته می‌شود نیروی پلیس که تلاش می‌کرد مردم را از اطراف معبد متفرق کند با خشم آنها روبرو شد.

هواپیمای مالزیایی MH۳۷۰ روز ۸ مارس با ۲۳۹ سرنشین بر فراز آبهای جنوب اقیانوس هند ناپدید شد.

بر اساس اطلاعات دریافتی از ماهواره‌ها گفته شده است این هواپیما که از کوالالامپور به سوی پکن در حال پرواز بود، در آبهای غربی استرالیا و در نزدیکی شهر پرت، جایی که هزاران کیلومتر با مسیر اصلی‌اش فاصله دارد، سفر خود را به پایان رسانده است.

حق نشر عکس x
Image caption بازماندگان برای همدردی با یکدیگر و تبادل اطلاعات جدید در مورد این هواپیما با همدیگر در ارتباطند

هنوز معلوم نیست که چه عاملی باعث شد که این هواپیما تا این حد از مسیر اصلی‌اش فاصله بگیرد و پیدا کردن جعبه سیاه برای درک این مسئله ضروری است.

گروه‌های تجسس قرار است منطقه‌ای وسیعتر در اقیانوس هند، به شعاع ۶۰ هزار کیلومتر را با زیردریایی‌هایی مجهز به ابزار سونار و سیستم های حسگر زیر آبی، دوربین های فیلمبرداری و ابزار اندازه‌گیری انعکاس صدا تحت جستجو ادامه دهند.

در حال حاضر گروه تجسس برای شناسایی بهتر آبها سرگرم نقشه برداری از بستر اقیانوس است و عملیات جستجو در اواخر ماه جاری آغاز می‌شود.

مقامات استرالیایی می‌گویند عملیات تجسس ممکن است یک سال به طول انجامد.

جودیت زلک، رئیس گروه جستجو به بی‌بی‌سی گفته است منطقه جستجو بر اساس اطلاعات دریافتی انتخاب شده تا به ترتیب اهمیت مورد تجسس قرار گیرد.

به گفته او هدف از اولویت‌بندی بستر دریا یافتن هرچه سریعتر هواپیمای ناپدید شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط