ارتش عراق نقاط کلیدی سد حدیثه را از داعش 'پس گرفت'

Image caption نیروهای قبایل سنی برای پس گرفتن حدیثه با ارتش عراق همکاری داشتند

نیروهای ارتش عراق می‌گویند بخش‌های وسیعی از اطراف سد کلیدی حدیثه را با کمک حملات هوایی آمریکا از شبه‌نظامیان گروه 'دولت اسلامی' (داعش) پس گرفته‌اند.

نیروهای گروه دولت اسلامی بار‌ها تلاش کردند این سد بر روی رود فرات را تصرف کنند.

عملیات بازپس گیری سد حدیثه دامنه همکاری نیروهای ارتش عراق و آمریکا را که پیش‌تر به شمال عراق محدود بود، به مناطق وسیع‌تری گسترش داده است.

سد حدیثه بر رود فرات در استان انبار در غرب عراق ساخته شده و در حدود ۱۸۰ کیلومتری شمال غربی بغداد قرار دارد. این سد دومین سد بزرگ عراق است.

مقامات آمریکایی گفته‌اند حملات هوایی آن کشور برای حمایت از نیروهای عراقی انجام شد که از این سد در قبال حملات افراطیان مسلح سنی مذهب وابسته به "دولت اسلامی" حفاظت می‌کنند.

شورشیان که کنترل چند سد عراق را در هدف داشتند، پیش‌تر موفق شدند که کنترل سدهای موصل و فلوجه را به دست گیرند اما سد حدیثه تا کنون در کنترل نیروهای دولتی عراق و عشایر سنی حامی دولت در منطقه باقی مانده است.

شیخ احمد ابوریشه، از رهبران قبائل سنی حامی دولت مرکزی عراق به رویترز گفته حملات هوایی اطراف سد حدیثه مانع پیشروی گروهی از شبه نظامیان دولت اسلامی شد که می‌خواستند به سد حمله کنند.

به گفته آقای ابوریشه، حملات بسیار دقیق بود و به اطراف خسارتی وارد نکرد.

نشست پارلمان عراق برای تشکیل دولت

آمریکا گفته بود در صورتی حملات هوایی خود را گسترش می‌دهد که دولتی فراگیر متشکل از نمایندگان سنی در عراق تشکیل شود.

بر اساس گزارش‌ها امروز پارلمان عراق برای تصمیم‌گیری درباره کابینه جدید جلسه تشکیل داده است.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در عراق می‌گوید حمله آمریکاییان در استان غربی انبار نشان داد که آنان از خطی که خود کشیده‌اند، فرا‌تر رفته‌اند و به خواسته‌ای که دولت عراق بار‌ها مطرح کرده بود، عمل کردند. عراق خواستار گسترش حملات هوایی آمریکا در سراسر مناطقی بود که داعش حضور دارد.

روز چهارشنبه هم زمان با سالگرد حادثه یازده سپتامبر، باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا استراتژی این کشور در مقابل دولت اسلامی را اعلام خواهد کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط