هشدار در مورد وضعیت زنان و اقلیت‌ها در عراق و سوریه

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای زید دیپلماتی باسابقه و مورد احترام مجامع بین‌المللی است

زید رعد زید حسین، رئیس تازه کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل از کشورهای دنیا خواست که از زنان و اقلیت‌های دینی و قومی در مقابل شبه نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه محافظت کنند.

او امروز (دوشنبه ۱۷ شهریور، هشت سپتامبر) در اولین نطق خود در افتتاحیه بیست و هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با حمله شدید الحن به داعش گفت: "هر کشوری که خلافت اسلامی آن را اداره کند، کشوری خشن، فرومایه و خونین خواهد شد."

آقای زید همجنین بحران عراق وسوریه را "پیوسته" به یکدیگر دانست.

پیکارجویان دولت اسلامی بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را در کنترل دارند و در این مناطق "خلافت اسلامی" اعلام کرده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل هفته گذشته موافقت کرد که گروهی را برای بررسی جنایت جنگی داعش که گفته می شود "ابعادی غیرقابل تصور" دارد به منطقه اعزام کند.

آقای زید گفت که تلاش‌ ویژه و فوری برای حمایت از اقلیت های مذهبی و قومی، کودکان و زنان در مناطق تحت کنترل داعش باید صورت گیرد.

او گفت که کودکان در معرض "سربازگیری اجباری و خشونت جنسی" و زنان را در خطر "محدودیت های شدید" قرار دارند.

حق نشر عکس AFP.Getty Images

آقای زید اعضای داعش را "تکفیری" لقب داد، کسانی که قتل را با مرتد دانستن مقتولان توجیه می‌کنند.

او گفت: "در ذهن تکفیری، عشق به همسایه جایی ندارد بلکه فقط به فکر نابودی کسانی است که باوری متفاوت دارند، اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی و مابقی بشریت."

آقای زید افزود: "همانطور که در نیجریه، افغانستان، پاکستان، یمن، کنیا، سومالی، مالی، لیبی، سوریه و عراق و دیگر نقاط دنیا دیدیم، آنها مثل یازده سپتامبر به مردم بی گناه حمله می‌کنند."

آقای زید از دولت عراق و نخست وزیر تازه آن خواست که به دادگاه بین المللی جنایی ملحق شوند تا کسانی که در آن کشور دست به جنایت می زنند بدانند باید برای اعمالشان پاسخگو باشند.

رییس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل همچنین از اسرائیل خواست که به محاصره هفت ساله غزه پایان دهد.

او گفت که فلسطینیان در غزه و کرانه باختری حق دارند بدون شهرک سازی‌های غیر قانونی و بکارگیری بیش از اندازه زور، زندگی عادی داشته باشند.

مطالب مرتبط