عدم شرکت حسن روحانی در افتتاح نیروگاه 'سنگتوده-۲'

روحانی حق نشر عکس AP
Image caption حسن روحانی برای یک دیدار رسمی وارد تاجیکستان خواهد شد

منابع وزارت خارجه تاجیکستان گفتند که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در جریان دیدار خود از تاجیکستان در مراسم افتتاح چرخه یا آگریگات دوم نیروگاه "سنگتوده-۲" حضور نخواهد داشت.

مسئولان دفتر مطبوعات این وزارت روز دوشنبه ۸ سپتامبر گفتند در نظر است، آقای روحانی در شهر دوشنبه از طریق پخش مستقیم تلویزیون با جریان افتتاح این نیروگاه آشنا شود.

بنا به اطلاع وزارت انرژی و ذخایر آب تاجیکستان، انتظار می‌رود صبح ۱۰ سپتامبر سال جاری چرخه دوم نیروگاه "سنگتوده-۲" که با سرمایه ایران بنیاد شده است، رسما مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

چرخه اول این نیروگاه در روز ۵ سپتامبر سال ۲۰۱۱ با شرکت امامعلی رحمان و محمود احمدی‌نژاد، رؤسای جمهوری تاجیکستان و ایران شروع به فعالیت کرده بود.

ضمنا، در چارچوب موافقتنامه سال ۲۰۰۵، در رودخانه وخش، در جنوب تاجیکستان، نیروگاه "سنگتوده-۲" با توانایی تولید یک میلیارد کیلو وات ساعت نیروی برق در یک سال بنیاد شده است.

در این طرح سهم ایران ۱۸۰ میلیون و سهم تاجیکستان ۴۰ میلیون دلار را تشکیل می‌دهد. بعد از آغاز بهره‌برداری، این نیروگاه به مدت ۱۲.۵ سال جزء اموال دولت ایران محسوب شده و سپس، به تاجیکستان وا‌گذار خواهد شد.

در همین حال، طبق اطلاع وزارت خارجه تاجیکستان، شام فردا حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای یک دیدار رسمی وارد تاجیکستان شده، با امامعلی رحمان، همتای تاجیک خود و رئیس مجلس نمایندگان و نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.

در نظر است، در جریان این دیدار مسائل مربوط به همکاری‌های طرفین در بخشهای اقتصادی و انرژی مطرح شده و چند سند همکاری امضا شود.

همچنین، انتظار می‌رود آقای روحانی در نشست رؤسای جمهوری ایران، تاجیکستان و افغانستان و همایش سران کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای در شهر دوشنبه شرکت کند.

ایران در کنار هند، پاکستان و مغولستان در این سازمان از مقام ناظر برخوردار بوده، تا حال درخواست این کشور برای عضویت در سازمان همکاریهای شانگهای از جانب اعضای این سازمان پذیرفته نشده است.

مطالب مرتبط