دولت تازه عراق رای اعتماد گرفت، آمریکا استقبال کرد

جلسه پارلمان عراق برای دادن رای اعتماد به وزرا حق نشر عکس AP
Image caption پارلمان عراق پس از جنجال زیاد دولت تازه را تایید کرد

پارلمان عراق به دولت تازه این کشور از جمله دو معاون سنی و کرد برای پست نخست وزیری رای اعتماد داده و آمریکا از تشکیل دولت جدید عراق استقبال کرده است.

براساس توافق تازه برای تقسیم قدرت که پس از چندین هفته بن بست سیاسی به دست می آید صالح مطلک و هوشیار زیباری به عنوان معاونان سنی و کرد پست نخست وزیری رای اعتماد گرفته اند.

ابراهیم جعفری هم به عنوان وزیر خارجه رای اعتماد گرفت. عادل عبدالمهدی از مجلس اعلای اسلامی عراق هم به عنوان وزیر نفت منصوب شد.

با استعفای نوری مالکی از مقام نخست وزیری، حیدر عبادی که یک چهره میانه رو شیعه است مسئول تشکیل دولت تازه شده بود.

با این حال وزرای کشور و دفاع هنوز مورد توافق قرار نگرفته اند.

آقای عبادی قول داده است ظرف یک هفته این پست ها را پر کند.

سلف او نوری مالکی ماه گذشته مجبور به استعفا شد که در خلال اتهامات اعراب سنی و کردهای عراق دایر بر فرقه گرایی بود.

آمریکا اعلام تشکیل دولت تازه عراق پیش از سازماندهی یک ائتلاف بین المللی برای مقابله با گروه "دولت اسلامی" (داعش) را ستوده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت که آمریکا در نبرد با این گروه کنار عراقی ها می ایستد.

آمریکا قبلا در موارد متعدد عراقی ها را به تشکیل یک دولت فراگیر با حضور سنی ها ترغیب کرده و آن را شرط حمایت نظامی بیشتر برای مقابله با شبه نظامیان گروه "دولت اسلامی" (داعش) اعلام کرده بود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم از تشکیل دولت تازه عراق استقبال کرد و گفت امیدوار است که این تحول موج را علیه داعش برگرداند.

آقای روحانی که گفته هایش در وبسایت دولت ایران نقل شد گفت: "امیدوارم در دوران جدید مسئولیت جناب عالی بار دیگر آرامش كامل به كشورتان باز گردد."

حسین امیر عبدالهیان معاون آقای روحانی هم گفت وقت آن است که کشورهای منطقه به دولت عراق در مبارزه با تروریسم کمک کنند.

گروه داعش تحت هدایت شورشیان افراط گرای سنی بخش های وسیعی از خاک عراق را اشغال کرده.

این گروه از تنش میان اقلیت سنی و دولت تحت هدایت شیعیان در بغداد بهره برداری کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای عبادی مسئول تشکیل دولت تازه است

با این حال بسیاری از شورشیان از آن زمان اشاره کرده اند که در صورت نهادینه شدن حقوق سنی ها در یک نظام اصلاح شده سیاسی در بغداد آماده اند علیه داعش وارد عمل شوند.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در اربیل می گوید که یک ضرب الاجل قانون اساسی برای تشکیل دولت تازه وجود داشت و تکاپو برای قدرت تا آخرین دقایق پیش از رای اعتماد پارلمان ادامه داشت.

آقای مالکی و همچنین ایاد علاوی دیگر نخست وزیر سابق و اسامه نجیفی رئیس سابق مجلس هم در پستی تشریفاتی به عنوان معاونان رئیس جمهور منصوب شدند.

نیروهای عراقی روز دوشنبه گفتند که پیکارجویان داعش را با پشتیبانی هوایی آمریکا از ناحیه وسیعی پیرامون سد استراتژیک حدیثه عقب رانده اند.

نیروهای دولتی و شبه نظامیان همچنین بروانا در شرق حدیثه را از نیروهای داعش پس گرفتند. گزارش ها حاکیست که نیروهای داعش هنگام عقب نشینی سلاح ها و وسایل نقلیه خود را رها کردند.

در تحولی دیگر در روز دوشنبه نیروهای داعش به یک شهر ساحلی رود فرات در شمال بغداد حمله کردند و حداقل ۱۶ نفر را کشته و ۳۰ نفر دیگر را زخمی کردند.

از سوی دیگر دبیر کل اتحادیه عرب اعضای این سازمان را ترغیب کرده است در همه سطوح ممکن با داعش برخورد کنند.

نبیل عربی در نشست وزرای خارجه در قاهره گفت کشورهای عضو باید "تصمیمی روشن و قاطع برای رویارویی جامع" با این گروه که آن را "سرطانی و تروریست" خواند بگیرند.

مطالب مرتبط